Radio 90 logo

MUZYKA WYBRANA DLA CIEBIE • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

Rydułtowy i Cieszyn otrzymały miliony euro z Funduszy Norweskich

Facebook Twitter

Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej wybrało zwycięskie miasta, które otrzymają finansowe wsparcie z Funduszy Norweskich i EOG. Wśród nich znalazło się pięć miast ze Śląska, to Zabrze, Żywiec, Rydułtowy, Cieszyn i Zawiercie.

Fot. twitter.com/PremierRP

Dziś (30.06.) w ratuszu przy ul. Zbigniewa Religi w Zabrzu premier Mateusz Morawiecki wraz z ministrem Waldemarem Budą przedstawili wyniki programu dla województwa śląskiego. Są to:

  • Zabrze – „Miasto Przestrzenią Rozwoju”,
  • Żywiec – „SMART ŻYWIEC – (r)ewolucja”,
  • Rydułtowy – „W cieniu Szarloty – jak wydobyć potencjał miasta Rydułtowy”,
  • Cieszyn – „Cieszyn – miasto samowystarczalne”,
  • Zawiercie – „Plan Rozwoju Lokalnego Zawiercia na lata 2021-2030”.

Waldemar Buda: Zakończyliśmy wielomiesięczny proces przygotowań i wyboru projektów miast, które ubiegały się o środki z Programu Rozwój Lokalny. Ze względu na sytuacje spowodowaną pandemią poszerzyliśmy listę miast, które otrzymają wsparcie. Znalazło się na niej 29 miast

-mówił minister Waldemar Buda.

Wsparcie w programie będzie można wykorzystać na działania poprawiające jakość życia mieszkańców małych i średnich miast między innymi poprzez projekty w zakresie poprawy jakości powietrza (przejście na odnawialne źródła energii czy niskoemisyjny transport publiczny), ograniczanie bezrobocia, migracji zarobkowej do dużych miast, wspieranie przedsiębiorczości oraz wzmacnianie lokalnego rynku pracy. To także szansa na realizację projektów, które wpisują się w politykę mieszkaniową. Program kładzie również nacisk na wzmocnienie i poprawę funkcjonowania administracji samorządowej.

Pieniądze na rozwój polskich miast pochodzą ze specjalnej puli środków, które Norwegia, Islandia i Liechtenstein przyznały kilkunastu państwom Europy Środkowej i Południowej oraz krajom bałtyckim. W zamian za to te trzy kraje mają dostęp do rynku wewnętrznego Unii Europejskiej, mimo że nie są jej członkami.

Polska po raz trzeci będzie korzystać z tych środków. Do dyspozycji na lata 2014-2021 (okresy wdrażania Funduszy norweskich i funduszy UE nie pokrywają się) mamy 809 milionów euro. Umowa na realizację Programu „Rozwój lokalny” opiewa na sumę – 117,6 milionów, z czego 15 proc. tej kwoty, czyli 17,6 mln euro to wkład krajowy.

Norweski Mechanizm Finansowy i Mechanizm Finansowy Europejskiego Obszaru Gospodarczego (czyli tzw. Fundusze norweskie i EOG) są formą bezzwrotnej pomocy zagranicznej przyznanej przez Islandię, Liechtenstein i Norwegię kilkunastu państwom Europy Środkowej i Południowej oraz krajom bałtyckim.

W mediach społecznościowych pojawiły się informacje o otrzymanych dotacjach przez miasta naszego regionu. Cieszyn otrzyma kwotę w wysokości 3 521 346 euro, czyli ponad 15mln złotych.

Rydułtowy otrzymały dokładnie taką samą kwotę:

Czytaj także:

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj

Jak mija dzień? Sprawdź najważniejsze wiadomości z 5 grudnia 2022