Radio 90 logo

Gramy od 25 lat • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

Rydułtowy: Mieszkańcy pokazali swoją aktywność. Święto miasta świętem organizacji [FOTO]

Facebook Twitter

Tegoroczna prezentacja działalności połączona ze świętem miasta miała wyjątkową oprawę. W związku z obchodami setnej rocznicy III powstania śląskiego, nie zabrakło wielu elementów związanych z tymi wydarzeniami.

Nasze stowarzyszanie otrzymało wsparcie z budżetu samorządu województwa śląskiego na utworzenie wioski powstańczej, dlatego też taka stylizacja i temu poświęcone nasze działania, w tym rekonstrukcja walk powstańczych

– mówi Marek Wystyrk prezes Stowarzyszania „Moje Miasto”.

Marek Wystyrk: Stąd też pomysł na to, że by wystylizować wszystkie działania, które stowarzyszenia przygotowały, właśnie w tym klimacie powstańczym.

Radio 90: Widać, że prężnie działają i ich nie brakuje tutaj, w bądź co bądź, niewielkiej miejscowości.

Marek Wystyrk: Oczywiście i to cieszy, aczkolwiek wiadomo, że organizacje pozarządowe mają inne warunki niż kiedyś. Trzeba ubiegać się o środki, trzeba pisać projekty. Dla wielu jest to bariera. Ale jest to do pokonania, gdyż jest młode pokolenie, które w tym zaczyna wzrastać. Mam nadzieję, że się to będzie rozwijać, bo festiwal stowarzyszeń troch zanikł w Rydułtowach, ale widać, że jest wola rozpropagowania tej działalności pozarządowej.

Według statystyk w Rydułtowach funkcjonuje około 50 organizacji pozarządowych.

Nasze ostatnie działania to projekt „Aktywne Rydułtowy”

– dodaje Wystyrk.

Marek Wystyrk: One mają takie charakter sportowy, propagowania zdrowego stylu życia poprzez aktywność ruchową. Natomiast dzisiaj na naszym stoisku możemy zauważyć nie tylko aktywność ruchową, ale przede wszystkim jest klub seniora „Sami Swoi”, który działa w ramach stowarzyszania „Moje Miasto”, jest grupa pikotek, czyli grupa prowadząca warsztaty rękodzielnicze, jest z nami cała rydułtowska Akademia Aktywnego Seniora, nasz sztandarowy roczny program dedykowany osobom 60+. Propagujemy też trzecie wydanie książki „Jo był ukradziony”. Jest spektrum różnych działań, ciągle staramy się być aktywni i też aktywizować społeczność lokalną, żeby pokazać aktywnym działaniem i praktycznym, że można i trzeba się angażować w naszym mieście.

Prowadzimy Klub Seniora, z zajęć korzysta wiele osób w różnym wieku

– podkreśla Iwona Nieszczęsny z „Mojego Miasta”.

Iwona Nieszczęsny: Nazywamy się „Sami Swoi”, „Radośni Seniorzy z Oratorium” i „Rosirowe Dziewczyny” z ROSiR-u. Mamy 3 punkty w Rydułtowach, gdzie seniorzy mogą się spotykać. Cieszy się to bardzo dużą popularnością. Ciągle nas przybywa. Po tym czasie pandemii ludzie są tak spragnieni kontaktu z innymi, że przybywa ludzi. Cieszymy się z tego powodu. Zawsze mamy coś atrakcyjnego do robienia. Robimy i manualne zajęcia, kulinarne. Każdy wnosi też swoje pomysły.

Radio 90: Czyli nie są to tylko odbiorcy, ale dają coś od siebie.

Iwona Nieszczęsny: To są też dawcy, młode pokolenie może uczyć od seniorów dawnych tradycji, przepisów kulinarnych,

I jak podkreśla Iwona Nieszczęśny, to nie tylko jak zwykło się mawiać o seniorach – robótki ręczne. To prawdziwa aktywność fizyczna, wycieczki, wyprawy, sport.

Podczas prezentacji stowarzyszeń nie zabrakło wystawy starych fotografii. Zadbała o to grupa fotograficzna „Fotospichlerz” z sąsiedniej Czernicy.

– mówił prezes grupy fotograficznej Jerzy Kawulok.

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj