Gramy od 25 lat • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

 

Rydułtowy walczą o duże pieniądze

Facebook Twitter

Rydułtowy w gronie 54 miast walczących o duże dofinansowanie z Ministerstwa Funduszy i Polityki Regionalnej. Miasto z naszego regionu znalazło się w drugim etapie konkursu, w którym do podziału będą w sumie 102 miliony euro.

Na co Rydułtowy chcą przeznaczyć te środki, tego burmistrz Marcin Połomski nie zdradza:

Gminy będą walczyły o to, aby znaleźć się w 15-stce. Wiadomo, że będzie brany pod uwagę pomysł, jeżeli my ten pomysł już zdradzimy, to może być ciężko później znaleźć się w tej 15-stce, więc, co to będzie dokładnie, to jeszcze przed nami- nie chcemy się chwalić. Jest to przygotowanie programu rozwoju lokalnego, które jest finansowane ze środków mechanizmów finansowego Europejskiego Obszaru Gospodarczego i norweskiego mechanizmu finansowego. Do rozdania jest dość duża pula, bo najniższe dofinansowanie, o które gmina się może ubiegać to 3 mln euro, więc jeśli to pomnożymy przez 4, to jest 12 mln zł, o które możemy się starać.

Marcin Połomski, burmistrz Rydułtów

W tej chwili urzędnicy z Rydułtów mają pół roku na przygotowanie programu rozwoju lokalnego:

Prace trwają we własnym zespole. Tutaj jest taki warunek, że nie może być angażowana do tego żadna firma zewnętrzna. Sami nad tym pracujemy, jest zespół powołany, konsultujemy się z przedstawicielami stowarzyszeń, przedsiębiorcami po to, aby wypracować jak najlepszy program rozwoju lokalnego. To jest pokazane bardzo szeroko, bo my musimy najpierw zdiagnozować te największe potrzeby i według tych diagnoz później przygotować ten program rozwoju lokalnego. Na pewno też aspekt społeczny jest brany pod uwagę. Tak, jak sam program mówi, Program Rozwoju Instytucjonalnego to jest podwyższenie kompetencji samego urzędu- to też jest jeden z punktów tego programu.

Burmistrz Połomski podkreśla, że dużym sukcesem było już znalezienie się w gronie tych 54 miast wybranych spośród 212-stu startujących w pierwszym etapie:

Z samego Śląska do drugiego etapu przeszło tylko 5 miast z 27, które startowały, więc to i tak duży sukces, że te 5 gmin pokonało pozostałe 22 inne miasta i to duże ośrodki, które wydaje nam się, że mają większy potencjał. Rydułtowy są jedyne z Subregionu Zachodniego, później do drugiego etapu przeszedł Cieszyn, Żywiec, Zawiercie i Zabrze.

– kończy Marcin Połomski, burmistrz Rydułtów. Powtórzmy: rozstrzygnięcie konkursu za nieco ponad pół roku.

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj

Jak mija dzień? Sprawdź najważniejsze wiadomości z 5 czerwca 2020