Radio 90 logo

MUZYKA WYBRANA DLA CIEBIE • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

Ryfama w Rybniku: ponad 200 osób straci pracę

Facebook Twitter

Zakład przy ulicy Chrobrego w Rybniku należy do spółki Famur. Zarząd Famur SA poinformował, że dziś (24.04.) podjął uchwałę dotyczącą optymalizacji procesów produkcyjnych i stawia w stan likwidacji oddział D450 w Rybniku. Do zwolnienia idą 204 osoby.

fot.jarmoluk/ pixabay.com

Jak czytamy w komunikacie spółki, ma to ograniczyć negatywne skutki, jakie niesie za sobą dla gospodarki kryzys wywołany przez epidemię koronawirusa.

Powyższe pozwoli na ograniczenie negatywnych skutków redukcji zamówień w następstwie globalnego kryzysu wywołanego pandemią COVID-19, w wyniku którego kontrahenci zarówno w kraju jak i za granicą powstrzymują się z inwestycjami w maszyny i urządzenia górnicze, co szczególnie mocno dotknęło grupę produktową przenośników zgrzebłowych

– czytamy w komunikacie. Katowicki Famur, który jest producentem maszyn dla górnictwa, już w marcu informował o pierwszych zwolnieniach, teraz przedstawił konieczność kolejnych grupowych zwolnień, bo jak ocenia zarząd sytuacja nie poprawi się w najbliższych czasie. Ma to związek także z wczorajszą (23.04.) informacją z Polskiej Grupy Górniczej o konieczności czasowego zawieszenia wykonywania umów między innymi na wcześniej zamówione maszyny i urządzenia:

Stąd konieczne jest dostosowanie struktury organizacyjnej do aktualnej sytuacji rynkowej, poprzez skoncentrowanie produkcji tej grupy asortymentowej tylko w jednym oddziale przy jednoczesnym zachowaniu przez Emitenta kompetencji technicznych, technologicznych i produktowych, umożliwiających produkcję przenośników zgrzebłowych oraz urządzeń peryferyjnych stosownie do pozyskanych zamówień

– czytamy dalej w komunikacie.

A historia Rybnickiej Fabryki Maszyn „Ryfama” sięga końca XIX wieku. Jak piszą historycy swój początek wzięła z małej kuźni założonej ok. 1893 roku. Na przełomie XIX i XX wieku dobudowana została odlewnia i warsztat mechaniczny. Fabryka zaczęła produkować na rzecz górnictwa.

Czytaj także:

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj

Jak mija dzień? Sprawdź najważniejsze wiadomości z 13 lipca 2024