Ryjek 2024. Bohdan Smoleń: Pamiątki po artyście kabaretowym do zobaczenia w Rybniku
Gdyby nie Bohdan Smoleń, nie było Kabaretu Młodych Panów i wielu innych formacji - przyznał wczoraj (14.11.) Bartosz Demczuk podczas otwarcia w Focus Park w Rybniku wystawy poświęconej temu legendarnemu nieżyjącemu już artyście.
Ryjek 2024. Bohdan Smoleń bohaterem wystawy
Wystawa poświęcona Bohdanowi Smoleniowi otworzyła tegoroczny Ryjek. Można na niej zobaczyć garderobę artysty, karykatury, zdjęcia pochodzące z kolekcji jego przyjaciela Krzysztofa Deszczyńskiego.
Krzysztof Deszczyński: To jest frak smoleniowy. To jest czapka z programu, gdzie śpiewał piosenkę „Ani be, ani me, ani kukuryku”. W środku tam, jak się zdejmie tę czapkę, to tam jest mnóstwo jego włosów jeszcze. Laskowik zobaczył takiego małego jednego i sobie pomyślał, że ja tutaj jestem wysoki, duży, wielki car z Moskwy, a tu jest taki mały, oszczekujący się Polaczek. I dobrze będzie taki duet zrobić. No i to się udało. Ten duet niestety krótko trwał, ale jak już trwały to hohoho i hohoho. To jest fajny facet i warto, żeby miał przedłużenie swojego życia.
Od Bohdana Smolenia wszystko się zaczęło
– nie ukrywa Bartosz Demczuk z Kabaretu Młodych Panów.
Bartosz Demczuk: Jakby nie Bohdan Smoleń to pewnie by nie było naszego kabaretu, tak można szczerze powiedzieć, bo zawsze braliśmy udział, może ja najbardziej, bo miałem możliwość wejścia do teatru, jak w teatrze byli z kabaretem, z przedstawieniami. Oglądaliśmy te kasety słynne, słuchaliśmy taśm. Kiedyś nie było dostępu na wideo. Pamiętne Opola. Gdyby nie Bohdan, ja mogę powiedzieć za siebie, za Roberta na przykład, bo on to też potwierdzi, Robert też tak twierdzi, to nie mielibyśmy z kogo brać wzorców, dobrych, bardzo dobrych wzorców. Każdego kabareciarza jak zapytasz z naszego pokolenia, to powiedzą Smoleń, Laskowik i potem inne kabarety. Tu tak naprawdę to od niego się zaczęło.
Młodsze pokolenie kabaretowe Smolenia traktuje jak pana z telewizji. Mówi Łukasz Żak z kabaretu Zdolni i Skromni, dyrektor artystyczny Rybnickiej Jesieni Kabaretowej Ryjek 2024.
Łukasz Żak: Speaker 1: Ja się urodziłem w 1991 roku, więc oczywiście znam większość tych dostępnych nagrań kabaretu TEY, ale nie miałem możliwości ani się spotkać, ani nawet nigdy zamienić słowa. Po prostu jeszcze byłem dzieciakiem, więc to w ogóle zupełnie inna perspektywa. Ale myślę, że to jest jedno z naszych zadań tutaj festiwalu, żeby nie tylko patrzeć w przyszłość, ale pamiętać cały czas o tej przeszłości. I kogo wspominać jeśli nie pana Bohdana. W tym roku też jeszcze będziemy w trakcie konkursu o Melodyjną Nagrodę imienia Artura wspominać Krzysia Respondka. No bo niestety, co tu kryć, wielu wspaniałych artystów od nas odchodzi. Młode pokolenia oczywiście się pojawiają, ale ten kurz, ta klasa, ten sznyt, który prezentowali ci artyści z, powiedzmy, poprzednich lat, poprzednich pokoleń, to jest nie do podrobienia.
Wystawa będzie czynna do 23 listopada.
28. Rybnicka Jesień Kabaretowa – RYJEK 2024 – Program
PIĄTEK, 15.11.2024 r., godz. 17:30
Klub Energetyka, ul. Podmiejska 43, Rybnik
Konkurs główny cz. 1
1. Kabaret Trzecia Strona Medalu w składzie:
Marek Gajewski, Wojciech Smyk, Łukasz Adamus, Szczepan Szubzda
2. Kabaret bez menadżera w składzie:
Łukasz Kaczmarczyk, Olga Łasak, Robert Korólczyk, Robert Górski
3. Kabaret D. N. O w składzie:
Jarosław Cyba, Krzysztof Korzeniecki, Wojciech Stala
4. De Dżentelmens w składzie:
Karol Wolski, Janek Jurkowski, Michał Klawiter, Kamil Krupicz
5. Świerszczychrząszcz w składzie:
Marcin Wąsowski, Michał Łysiak
6. Adam Małczyk Kompany w składzie:
Adam Małczyk + goście
Prowadzenie: Tomasz Jachimek i Piotr Gumulec
Kategorie konkursowe:
● Tego nikt się nie spodziewał
● To może już nie dzisiaj
● W rozkroku
Koncert dodatkowy: Polsko-Śląski serial improwizowany
SOBOTA, 16.11.2024 r., godz. 16:30
Klub Energetyka, ul. Podmiejska 43, Rybnik
Konkurs główny cz. 2
1. Kabaret Trzecia Strona Medalu w składzie:
Marek Gajewski, Wojciech Smyk, Łukasz Adamus, Szczepan Szubzda
2. Kabaret bez menadżera w składzie:
Łukasz Kaczmarczyk, Olga Łasak, Robert Korólczyk, Robert Górski
3. Kabaret D. N. O w składzie:
Jarosław Cyba, Krzysztof Korzeniecki, Wojciech Stala
4. De Dżentelmens w składzie:
Karol Wolski, Janek Jurkowski, Michał Klawiter, Kamil Krupicz
5. Świerszczychrząszcz w składzie:
Marcin Wąsowski, Michał Łysiak
6. Adam Małczyk Kompany w składzie:
Adam Małczyk + goście
Prowadzenie: Bartosz Demczuk i Piotr Gumulec
Kategorie konkursowe:
● Hydrozagadka
● Nie o takie rozwiązanie problemu chodziło
● Wyjście awaryjne
Koncert dodatkowy: Konkurs o Melodyjną Nagrodę im. Artura
Prowadzenie: Bartosz Demczuk
NIEDZIELA, 17.11.2024 r., godz. 19:30
Teatr Ziemi Rybnickiej, im. Kazimierza Kutza, plac Teatralny 1, 44-200 Rybnik
Koncert Finałowy – realizacja TV POLSAT
Prowadzenie: Zdolni i Skromni
Udział wezmą:
● Laureaci i uczestnicy Konkursu Głównego
● Laureat Konkursu o Melodyjną Nagrodę im. Artura
● Laureat Ryjkowego Konkursu na Boczku
● Kabaret Zdolni i Skromni
● Kabaret Chyba i Kabaret Czesuaf
Ryjek 2024 – oficjalny profil wydarzenia na FB