Rynek pracownika? Małyszko: „Coraz częściej pracodawca wielokrotnie szuka pracownika, bo ten stawia warunki”
Rządzi pracownik? W Rybniku zarejestrowanych jest 1400 bezrobotnych, w powiecie rybnickim 700 osób - to odpowiednio 2,7 procent i 5 procent. W województwie śląskim w kwietniu stopa bezrobocia wyniosła 3,7 procent. Tak rekordowo niskiego bezrobocia nie było nigdy.

Mówi się o rynku pracownika, gdy to on sam może dyktować warunki zatrudnienia
Mimo to coraz trudniej na rynku pracy o dobrego pracownika. O tym problemie Arkadiusz Żabka, rozmawiał z porannym gościem Radia 90 Dorotę Małyszko zastępcą dyrektora Powiatowego Urzędu Pracy w Rybniku:
Radio 90: To pracownik może negocjować z szefem warunki umowy. Przychodzę, mówię nie, nie, nie za tyle nie będę pracował. Ja mogę popracować za tyle a tyle. I zdarza się to?
Dorota Małyszko: Zdarzają się takie sytuacje. Widzimy to po złożoności samych rekrutacji. Pracodawca czasami wielokrotnie szuka tego pracownika, czyli gdzieś nie dochodzi do pewnych porozumień. Pracownik mający kwalifikacje, doświadczenie może postawić te warunki. My też to widzimy, robiąc takie badanie jak barometr zawodów. I teraz była wyjątkowa sytuacja, że nie pojawiły się zawody nadwyżkowe. Dla osoby, która poszukuje pracy, w głównej mierze jest to wynagrodzenie, godziny pracy, dla pracodawcy znowu zaangażowanie, dyspozycyjność. Także dobrze, żeby to korelowało i się uzupełniało.
Pracodawcy coraz częściej ulegają presji pracowników i podnoszą wynagrodzenie
– nie ukrywa poranny gość Radia 90.
Dorota Małyszko: Wymagania klientów są coraz wyższe. Pracodawca też musi zdawać sobie sprawę, że jednak ten pracownik musi być wynagradzany. Wiadomo, od czegoś trzeba zacząć. Jeśli ja nie znam tej osoby czy nie wiem jakie ma doświadczenie, trudno podawać widełki czy najwyższe wynagrodzenie na podstawie CV czy pierwszej rozmowy. Ale wiemy, że pracodawcy rozmawiają, angażują się, zabiegają o pracowników. Wiemy, że ten rynek tak się kształtuje.

Powiatowy Urząd Pracy w Rybniku mieści się przy ul. Jankowickiej 1
Pracodawcy starają się też skusić pracownika benefitami, takimi jak samochód służbowy, czy karta do klubu fitness, choć jak przyznaje nasza rozmówczyni, zdarza się to częściej w korporacjach i dużych miastach.
Najczęściej w Rybniku pracy szukają kobiety między 40 a 50 rokiem życia
– mówi poranny gość Radia 90:
Dorota Małyszko: To jest taka grupa, która najczęściej szuka pracy z różnych powodów, w związku z restrukturyzacją danego przedsiębiorstwa, zmiany stanowiska.
Radio 90: Czyli dla mężczyzny się zwykle praca znajdzie. Jest to zwykle branża budowlana.
Dorota Małyszko: Tak, branża budowlana. Teraz ofert mamy złożonych ponad 100 na prawie 200 stanowisk pracy i w większości są to oferty nie generalizując dla mężczyzn, czyli praca budowlana na stanowiska magazynowe. No i tutaj już wchodzą też i sprzedawcy czy branża beauty, czy branża gastronomiczna, pomoce kuchenne, kucharze, kucharki. To jest taka szeroka grupa. Natomiast wiemy, że większą trudność mają w znalezieniu pracy kobiety.
Od 1 czerwca PUP w Rybniku realizuje projekt z Europejskiego Funduszu Społecznego Plus, który ma pomóc w znalezieniu pracy.
A cała rozmowa Arkadiusza Żabki, z Dorotę Małyszko zastępcą dyrektora Powiatowego Urzędu Pracy w Rybniku do zobaczenia na radio90.pl i na naszym koncie Youtube
Może Ciebie zainteresuje:
Czytaj także: