Radio 90

Gramy od 25 lat • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

 

Rząd bez resortu energii, komentarze władz naszego regionu

Facebook Twitter

Nowy rząd Mateusza Morawieckiego bez Ministerstwa Energii. Mówiliśmy już w Radiu 90, że resort zostaje rozwiązany. Teraz nadzór nad spółkami energetycznymi przejdzie do ministerstwa nadzoru właścicielskiego. Będzie nim kierował Jacek Sasin. Mówi się, że to zapowiedź zmiany podejścia do sektora górniczego.

Fot. sejm.gov.pl

Jak oceniają to samorządowcy?

Myślę, że mimo zmian, które zaszły w resorcie energii, ten nasz region Śląsk będzie bardzo dobrze „zaopiekowany”. Wiceminister, który zajmował się i był dotychczas ma się zajmować również tutaj regionami górniczymi czy spółkami górniczymi, a pochodzi stąd, więc to jest dobry sygnał, że będzie pamiętał o regionach górniczych.

-ocenia Anna Hetman, prezydent Jastrzębia. Na razie więcej jest pytań niż odpowiedzi, zauważa Franciszek Dziędziel, wójt Pawłowic:

Musi być przedstawiciel, który będzie partnerem nie tylko dla związku zawodowego, ale głównie też i samorządów. Ja już nie mówię, że zarząd spółki jednej i drugiej węglowej dla tych przedsiębiorców, dla tych związków, ale również dla tych samorządów […]. Być może w innych rejonach Śląska, gdzie tam są kopalnie piasku, żwiru itd.- też na pewno uciążliwe, ale tu to jest bym powiedział na skalę całego regionu. Taka gmina Pawłowice to prawie 80% jest pod wpływami eksploatacji Jastrzębskiej Spółki Węglowej. Stąd dla nas to jest bardzo istotne.

Problem górnictwa został rozdrobniony– dodaje Andrzej Zabiegliński, wiceprezes Katowickiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej:

Może być trudniejszy do dyskusji, ale trzeba też sobie odpowiedzieć, że jeśli popatrzymy na politykę Unii Europejskiej, to są regiony, to może ten ciężar jest na barkach marszałków województwa śląskiego, to tam może powinna być kluczowa strategia, a nie dwie różne rządowa i samorządowa, no bo marszałkowie są w ten sposób traktowani. Jeżeli tu znajdziemy porozumienie, to wydaje się, że trzeba nadać kierunki. Do nich zbudować program i wtedy to już pójdzie do przodu.

Zmiany w rządzie na antenie Radia 90 komentował też Dominik Kolorz, szef Śląsko-Dąbrowskiej Solidarności- rozmowa: TUTAJ.

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj