Radio 90 logo

MUZYKA WYBRANA DLA CIEBIE • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

Rząd zablokował sprzedaż elektrowni w Rybniku

Facebook Twitter

Właściciel zakładu, francuski koncern EDF od dawna mówił o chęci jego sprzedaży. Pojawili się nawet zagraniczni kontrahenci zainteresowani zakupem przedsiębiorstwa. Wiadomo jednak, że elektrownia nie trafi w obce ręce.

Przypomnijmy, że zakupem Elektrowni w Rybniku byli zainteresowani między innymi Czesi. Chodzi o tamtejszy holding EPH, który jest także właścicielem kopalni Silesia. Zakład nie trafi jednak w ich ręce, a wszystko dlatego, że polski rząd sprzeciwił się decyzji o podziale spółki EDF Polska.

Odmowę uzasadnił zagrożeniem bezpieczeństwa energetycznego Polski. Było to możliwe, ponieważ zakład został wpisany na listę przedsiębiorstw strategicznych dla naszego kraju. Dlatego też o planowanej transakcji musiał zostać poinformowany minister do spraw energii, który miał 90 dni na wydanie zgody lub powiadomienie o swoim sprzeciwie.

Odmowa w efekcie uniemożliwia Francuzom sprzedaż elektrowni w Rybniku. Koncern EDF nie kryje w wydanym oświadczeniu swojego rozczarowania tą decyzją.

Do kogo zatem trafi Elektrownia w Rybniku?

Przypomnijmy, że ofertę zakupu aktywów EDF złożyło wspólnie polskie firmy: PGE, Enea, Energa i PGNiG Termika. Na razie nie wiadomo czy zostanie ona przyjęta przez Francuzów.

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj

Jak mija dzień? Sprawdź najważniejsze wiadomości z 8 lutego 2023