Radio 90 logo

MUZYKA WYBRANA DLA CIEBIE • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

Rząd zapowiada otwarcie żłobków i przedszkoli. Miasta i gminy zastanawiają się co zrobić

Facebook Twitter

Od środy 6 maja otwarte mogą być żłobki i przedszkola - ogłosił dziś (29.03.) premier Mateusz Morawiecki. Jednak o tym czy będą działały decydować ma organ założycielski. Ta informacja zaskoczyła samorządowców, którzy zastanawiają się co zrobić.

Fot. W.Troszka/ rybnik.eu

To zrzucenie odpowiedzialności na samorząd

– uważa prezydent Jastrzębia Anna Hetman. Tamtejszy urząd nie podjął na razie żadnej decyzji. W Rybniku urzędnicy czekają na szczegółowe informacje na temat reżimu sanitarnego, jaki ma obowiązywać w placówkach:

Aktualnie analizujemy co zrobić 6 maja, czy otworzyć żłobki i przedszkola. Czekamy jeszcze jutro na szczegółowe informacje dotyczące tego cym tak naprawdę jest „reżim sanitarny” w przypadku opieki nad dziećmi w żłobkach i przedszkolach. Gdy będziemy znali szczegóły dotyczące tego ile dzieci może przebywać w pomieszczeniu, jak duża powinna być opieka, jak to zorganizować, wówczas będziemy podejmować decyzje.

– mówi Agnieszka Skupień, rzeczniczka Urzędu Miasta w Rybniku. W podobnym tonie wypowiada się wodzisławski Urząd Miasta, który czeka na szczegółową informację i wtedy zajmie stanowisko.

Z jednej strony część rodziców będzie naciskała na samorząd, by otworzyć placówki, bo będą mogli wrócić do pracy lub po prostu są zmęczeni opieką nad maluchem. Z drugiej strony jeżeli ktoś zachoruje, to samorząd będzie ponosić konsekwencje swej decyzji.

Ministerstwo Rodziny podało najważniejsze wytyczne dla organów prowadzących instytucje opieki nad najmłodszymi dziećmi, tymi do lat 3, to:

  • Możliwość ograniczenia liczbę dzieci w żłobku, klubie dziecięcym oraz u dziennego opiekuna.
  • Zaplanowanie organizacji pracy na podstawie analizy zebranych zdalnie (np. telefonicznie lub mailowo) informacji od rodziców o liczbie uczestników oraz godzinach zajęć opiekuńczych.
  • Przekazanie rodzicom informacji o czynnikach ryzyka COVID-19 zarówno u dziecka, jego rodziców lub opiekunów, jak i innych domowników oraz o odpowiedzialności za podjętą decyzję związaną z wysłaniem dziecka na zajęcia, jak i dowożeniem dziecka do instytucji.
  • Zapewnienie pomieszczeń (w tym do izolacji) oraz ich wyposażenia.
  • Pomoc dyrektorowi w zapewnieniu opieki nad dziećmi i realizowaniu skierowanych do niego wytycznych, a także zobligowanie dyrektora do przygotowania wewnętrznych procedur bezpieczeństwa na terenie instytucji.
  • Zapewnienie stosowania ogólnie zalecanych środków ochrony na terenie instytucji, w tym środków ochrony indywidualnej oraz dezynfekcji powierzchni:
  • Zapewnienie środków higienicznych potrzebnych do bieżącego funkcjonowania instytucji.
  • W razie potrzeby zaopatrzenie pracowników w indywidualne środki ochrony osobistej – jednorazowe rękawiczki, maseczki, ewentualnie przyłbice, nieprzemakalne fartuchy z długim rękawem.
  • Wsparcie dyrektora instytucji w organizacji żywienia, w tym wyborze bezpiecznych dostawców i zdrowych produktów, także w sytuacji wyboru dostawcy zewnętrznego (tzw. catering).
  • Ustalenie szybkiego sposobu komunikacji z dyrektorem, np. do raportowania o liczbie dzieci lub sytuacji podejrzenia zakażenia.
  • Zabezpieczenie możliwość szybkiego uzupełniania kadry w przypadku nieobecności opiekunów z powodu choroby lub kwarantanny.

Więcej wytycznych  Wytyczne_dla_instytucji_opieki_nad_dziećmi_w_wieku_do_lat_3

 

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj