Radio 90 logo

Gramy od 25 lat • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

Rzecznik Praw Dziecka gościł w Rydułtowach

Facebook Twitter

Rzecznik Praw Dziecka, Mikołaj Pawlak gościł w piątek (14.06.) w Rydułtowach. Spotkał się tam z uczniami Szkoły podstawowej numer 1. Opowiadał o swojej pracy o prawach dzieci, a na koniec odpowiadał także na ich pytania.

Uczniom spotkanie bardzo się podobało. O czym rozmawiali ze „swoim” rzecznikiem?

O tym czym się zajmuje w pracy, co robi jak pomaga, co robi w wolnym czasie, jakie są jego ulubione sporty, głównie jeździ po szkołach w całym kraju i pomaga nauczycielom, aby szkoła była jeszcze lepsza dla uczniów (…).

Spotkanie było bardzo owocne – stwierdził Mikołaj Pawlak, który na zakończenie spotkania z uczniami w Rydułtowach wypuścił w niebo balony z marzeniami dzieci:

Przyjechałem tutaj na Śląsk, zobaczyć jakie są zagadnienia, problemy dzieci teraz mają marzenia wakacyjne, za tydzień kilka dni tylko zostało także było widać tą radość, balony wypuszczone. Posłuchanie dzieci to jest bardzo ważne niekoniecznie mówienie do nich, warto dzieci słuchać, warto się dowiadywać wielu rzeczy. Jak zapytałem o nowe zjawisko w internecie o Tik Toka dzieci wiedziały, dorośli nie wiedzieli o co chodzi. Tak to jest, trzeba dzieci słuchać.

Skrócenie lekcji, czy wyeliminowanie historii z matury jest niemożliwe – a o to prosiły między innymi dzieci – dodaje Mikołaj Pawlak, ale jak mówi jest wiele spraw, nad którymi warto i trzeba się pochylić, a pracy jest ogrom:

Są sprawy edukacji, bardzo duża część działalności, ale też ogromna część to są sprawy sądowe, sprawy rodzinne, niestety jest ich bardzo dużo prawie pół miliona spraw. Każda sprawa rodzinna dotyczy dziecka i o dziecku się opiera. Niestety są też sprawy indywidualnych i w tych sprawach też biorę udział. Są sprawy społeczne związane z ze świadczeniami społecznymi dla dzieci, z eksmisjami. Wszystkie te sprawy są u mnie zebrane i z moim pracownikami staramy się brać udział ewentualnie, jeżeli jakiś problem nabrzmiewa to wtedy wypracować wystąpienie generalne z propozycją zmiany przepisów, albo poprawienia działań.

Rzecznik Praw Dziecka ma świadomość, że jest jedynym reprezentantem dbającym o prawa dzieci:

Rzecznik, czyli głos. Mają jednego w konstytucji zagwarantowanego i trzeba obowiązek wypełniać do takiej służby mogę powiedzieć zostałem przyjęty, wybrany. Jeszcze kilka lat przede mną i mam nadzieję, że sprostam temu zadaniu.

Dodajmy, że z wizyty Rzecznika Praw Dziecka w Rydułtowach cieszył się także burmistrz miasta, Marcin Połomski:

Pierwszy raz w historii miasta odwiedził nas Rzecznik Praw Dziecka, bardzo się z tego cieszymy bo wśród tylu gmin, miasteczek w Polsce wybrał właśnie Rydułtowy, wytypował nas w trakcie wizyty na Śląsku. Dzieci zareklamowały się bo jednak mamy jedyną w Polsce -chyba- klasę kolarską. Fajnie, że możemy się czymś wyróżnić.

Radio 90: Jak to jest ze sprawami dziecka w Rydułtowach, są jakieś są duże problemy na tym polu? jak to wygląda?

Nie mamy żadnych sygnału, żeby były prawa dziecka naruszane. Oczywiście zdarzają się jakieś pojedyncze incydenty, jednak Śląsk to bogata tradycja rodzinna i tego się trzymamy, żeby była u nas bardzo ważna i rozwijana.

Dodajmy, że Rzecznik Praw Dziecka gościł na śląsku, zaproszony przez Młodzieżowy Sejmik Województwa Śląskiego, który tego dnia obradował, przy okazji odwiedził Rydułtowy.

Zdjęcia:

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj

Jak mija dzień? Sprawdź najważniejsze wiadomości z 16 maja 2022