Radio 90 logo

Gramy od 25 lat • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

Rzecznik Praw Obywatelskich w naszym regionie

Facebook Twitter

Jak zapowiadają pracownicy jego biura, na spotkaniach będzie można zgłosić problem większy, całej grupy, ale także indywidualne sprawy. Dziś (26.11.) od godz. 12.00 do godz. 14.00 spotkanie w Jastrzębiu-Zdroju, w Domu Zdrojowym, popołudniu zaś w Rybniku, w Centrum Edukacji Zawodowej przy ul. Rudzkiej 13, od godz. 16.30 do godz. 18.30.

Fot. rpo.gov.pl

Po co są takie spotkania regionalne? Od początku kadencji, we wrześniu 2015 r. Adam Bodnar spotkał się już z mieszkańcami 140 miejscowości. Zasada bowiem jest taka, że raz w miesiącu na 3-5 dni rusza z ekipą w Polskę, by o tym, co ludzi boli nie dowiadywać się tylko z pism, które trafiają do Biura RPO w Warszawie. Spotkania wyglądają tak, że uczestnicy siadają w kręgu i każdy może zabrać głos. Rzecznik Bodnar i jego współpracownicy notują zgłoszone sprawy – RPO wyjaśnia, co może w danej sprawie zrobić i jakie możliwości działania mają ludzie. Jeśli kwestia jest bardziej skomplikowana, dostają ją do analizy specjaliści w Biurze Rzecznika. O efektach prac powiadamiamy zgłaszającego problem (po to właśnie zbieramy na spotkaniach dane kontaktowe do uczestników). W spotkaniach uczestniczy zawsze także prawnik, który przyjmuje sprawy indywidualne.

Co może Rzecznik Praw Obywatelskich? Jego głównym zadaniem jest pilnowanie tego, czy instytucje państwa nie naruszają praw obywateli. Może być bowiem tak, że przepisy nie uwzględniły czyjejś skomplikowanej sytuacji życiowej. Albo są źle stosowane – przez urzędników, a nawet w sądach. Może zmieniła się rzeczywistość, a prawo za tym nie nadążyło? Wiele osób zgłasza np. problem opieki nad bardzo niesamodzielnymi członkami rodziny – ustawa uzależnia wysokość wsparcia dla opiekunów od tego, czy niepełnosprawność została stwierdzona w dzieciństwie (wyższe wsparcie), czy później (niższe). Takie rozwiązanie zakwestionował, trzy lata temu, Trybunał Konstytucyjny, ale przepisy do tej pory nie zostały zmienione. Można jednak decyzje o wysokości pomocy państwa skutecznie skarżyć do sądu powołując się na Trybunał, a Rzecznik może podpowiedzieć, jak to zrobić.

Wszystkie spotkania są otwarte. Udział w spotkaniu jest oczywiście bezpłatny.
Na spotkanie można się wcześniej zgłosić (to ułatwia organizację, ale nie jest konieczne) za pośrednictwem formularza – TUTAJ, mailowo: spotkaniaregionalne@brpo.gov.pl lub telefonicznie: (22) 55 17 944.

Następne spotkanie? Jutro (27.11.) w Lublińcu, w godz. 17.30-19.30, Przedszkole Miejskie nr 2, ul. Sądowa 9a.

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj