Radio 90 logo

Gramy od 25 lat • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

Rzecznik WSS nr 3 w Rybniku: ”Pediatria zostanie, ale zmniejszymy liczbę łóżek”

Facebook Twitter

Maciej Kołodziejczyk, rzecznik Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego nr 3 w Rybniku, potwierdza, że nie ma planów likwidacji oddziału pediatrycznego, można spodziewać się jednak zmniejszenia ilości łóżek.

Jak już was informowaliśmy, we wtorek (18.05.) dyrekcja lecznicy Ewa Fica spotkała się z prezydentem Rybnika Piotrem Kuczerą:

Maciej Kołodziejczyk: Nikt nie ma w planach likwidacji tego oddziału, jest cały czas prowadzone badanie obłożenia łóżek na poszczególnych oddziałach, są takie oddziały, gdzie prawdopodobnie ta liczba łóżek zostanie zmniejszona i to może dotyczyć pediatrii, ale jeszcze raz mówię, nikt nie planuje likwidacji tego oddziału. 40-50% łóżek mniej, tam na tym oddziale obłożenie jest na poziomie 40-45%.

Podczas spotkania w rybnickim magistracie, poruszono także problem konfliktu pomiędzy dyrekcją szpitala a lekarzami. 45 specjalistów grozi odejściem ze szpitala po zmianie warunków płacy i pracy, a to może oznaczać paraliż placówki:

Maciej Kołodziejczyk:  Uważam, że powinniśmy tą sprawę wyciszyć medialnie, a tak naprawdę spotykać się gdzieś w gabinecie i rozmawiać, to jest mądrzejsze niż sianie takiej dezinformacji jak ta z pediatrią. Została zadeklarowania chęć przedstawienia sytuacji szpitala radnym, ta sytuacja została już przedstawiona szczegółowo na Wojewódzkiej Radzie Dialogu Społecznego, to samo możemy zrobić w Rybniku, tutaj nie ma żadnego problemu, natomiast komunikacja musi być nieco lepsza.

Dyrekcja WSS nr 3 w Rybniku przedstawiła także plany dotyczące lecznicy. To rozwój onkologii oraz kardiologii, a także przyszpitalnych przychodni:

Maciej Kołodziejczyk: Onkologia i kardiologia, pieniądze z zewnątrz, duży rozwój tych oddziałów jeżeli chodzi o kardiologię, to związane jest m.in. ze sprowadzaniem specjalistów z kliniki w Zabrzu, to jest kierunek bardzo przyszłościowy i dla szpitala bardzo mocno rozwojowy. Chcemy zdecydowanie zwiększyć liczbę tych przychodni i zakres merytoryczny, chcemy żeby to wyglądało w ten sposób, że pacjent zaczyna swoje leczenie w przychodni przyszpitalnej i w momencie kiedy jest taka potrzeba, jest przekazywany na odział, gdzie kontynuuje leczenie, jest to o tyle rozsądne, że ci sami lekarze prowadzą tego pacjenta.

W rybnickim szpitalu prowadzony jest audyt przez Urząd Marszałkowski, potrwa on jeszcze kilka miesięcy. Dodajmy, że zaniepokojona sytuacją w lecznicy jest Rada Miasta Rybnika, która skierowała w tej sprawie apel do marszałka województwa śląskiego, ministra zdrowia i parlamentarzystów.

Czytaj także:

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj