Radio 90 logo

MUZYKA WYBRANA DLA CIEBIE • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

Są już pisklęta w bocianich gniazdach na słupach energetycznych

Facebook Twitter

Na słupach energetycznych jest 2200 gniazd bocianów, w niektórych z nich już młode. Spółka energetyczna, na której słupach żyją bocianie rodziny, z okazji Dnia Bociana Białego w tym tygodniu przedstawiła swój raport. Przypomina przy okazji o czym należy pamiętać w okresie lęgu tych ptaków.

mat.prasowe/ Tauron Dystrybucja

Obchodzony 31 maja Dzień Bociana zbiega się z czasem, w którym bociany wysiadują jaja lub witają na świecie pisklęta. Okres ten wymaga od ptaków wiele wysiłku, bo młode potrzebują dużo troski. Pisklęta nie umieją regulować temperatury ciała, dlatego rodzice chronią je przed zimnem oraz osłaniają rozpościerając skrzydła przed nadmiarem słońca i ulewnym deszczem. Młode potrzebują też dużo jedzenia.

Jedno pisklę bociana od wyklucia do nauki latania zjada łącznie ok. 35 kg pokarmu. Do końca sezonu lęgowego z ok. 70 g po wykluciu, aż 40-krotnie zwiększą masę ciała. Jeśli weźmiemy pod uwagę, że na gnieździe zwykle jest więcej młodych oraz, że ich rodzice także potrzebują zaspokoić głód, dorosłe bociany mają skrzydła i dzioby pełne pracy

– mówi dr Kazimierz Walasz, prezes Małopolskiego Towarzystwa Ornitologicznego.

Faktem jest, że bociany coraz częściej budują gniazda na słupach energetycznych. Szacuje się, że ponad 60 proc. z ok. 50 tys. par bocianów mieszkających w Polsce decyduje się na taką lokalizację swojego domostwa. Dlatego coraz większą rolę w kontekście ochrony tych ptaków odgrywają dystrybutorzy energii elektrycznej, tacy jak TAURON Dystrybucja. Spółka posiada rozbudowaną infrastrukturę linii niskiego napięcia (nn), na której w głównej mierze budowane są gniazda. Długość tych linii to ponad 112 tys. km, co stanowi prawie 3-krotność obwodu Ziemi. Zatem na obszarze działania spółki słupy energetyczne są niemal we wszystkich miejscach, które odpowiadają bocianom. Podtrzymywane przez słupy linie, którymi płynie prąd, skutecznie odstraszają i uniemożliwiają dostęp intruzów, dlatego bociany czują się na nich bezpiecznie. Do gniazda na około 10-metrowym słupie ptaki mają także dogodny dostęp i doskonały widok na okolicę. Mogą tu swobodnie lądować i wzbijać się do lotu, ponieważ w okolicy linii nie ma wysokich drzew.

Obecnie na słupach energetycznych TAURON Dystrybucja znajduje się ponad 2200 gniazd. Aby sprawnie pielęgnować taką ilość bocianich domostw, spółka prowadzi akcję Bociany TAURONA. W jej ramach pracownicy wynoszą bocianie gniazda na specjalne platformy, izolujące je przed bezpośrednim sąsiedztwem linii energetycznych. Ponadto, poza okresem lęgowym, regularnie oczyszczają gniazda z nadmiaru budulca – gałęzi, patyków, pęków traw, słomy, którym ptaki nadbudowują gniazdo. Gdy zajdzie potrzeba, energetycy odtwarzają też gniazda, w miejsce zniszczonych lub starych nienadających się już do zamieszkania. Bocianie gniazda wymagają też regularnego sprzątania. Ptaki coraz częściej znoszą bowiem do nich śmieci, takie jak worki foliowe, szmaty, sznurki. Ponieważ stanowią śmiertelnie zagrożenie dla piskląt, konieczne jest ich usuwanie.

Pojawienie się bocianów w Polsce wzbudza wiele emocji, ptaki te są bowiem nieodłącznym elementem krajobrazu polskiej wsi. W świadomości głęboko zakorzenione jest też poczucie, że bocian gniazduje w sąsiedztwie dobrych ludzi oraz przynosi szczęście, urodzaj, dzieci.

Dla nas energetyków powrót bocianów do gniazd to prawdziwy test z poprawnej pielęgnacji gniazd, które przeprowadzamy każdego roku w okresie jesienno-zimowym, aby zapewnić bezpieczeństwo ptaków i sieci dystrybucyjnej. Ponadto, ich obecność na słupach energetycznych to dla nas duża odpowiedzialność i konieczność natychmiastowej reakcji w razie zagrożenia

– podkreśla Jerzy Kalisz, starszy mistrz w TAURON Dystrybucja.

W szczęśliwym i zarazem wymagającym okresie lęgu pamiętaj, że:

  •  obecnie bociany są pod ścisłą ochroną – nie wolno ich straszyć, ani przebywać w ich pobliżu;
  •  łąki to ulubione żerowiska bocianów, skoszone trawy sprzyjają znalezieniu pokarmu;
  • porzucone worki, sznurki i inne odpady zagrażają życiu ptaków, nie zaśmiecaj otoczenia;
  • natura powinna radzić sobie sama. Nie ingeruj w życie bocianów i nie dokarmiaj ich bez powodu;
  •  w razie zagrożenia możesz zwróć się o pomoc do ośrodków leczenia dzikich zwierząt – ich lista znajduje się na stronie Generalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska (tutaj), lokalnych władz, Regionalnych Dyrekcji Ochrony Środowiska czy towarzystw ornitologicznych;
  • w sprawach dot. gniazd na słupach energetycznych należy kontaktować się z TAURON Dystrybucja, organizatorem akcji Bociany TAURONA – e-mail: bocian@tauron-dystrybucja.pl.

Czytaj także:

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj

Jak mija dzień? Sprawdź najważniejsze wiadomości z 19 lipca 2024