Radio 90 logo

MUZYKA WYBRANA DLA CIEBIE • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

Są pieniądze dla Krzyżanowic na usuwanie skutków nawałnic

Facebook Twitter

Krzyżanowice dostały pieniądze na usuwanie skutków nawałnic, jakie w maju nawiedziły gminę. Dwie ulewy spowodowały wielki straty, woda zalewała domy posesje, ale także zniszczyła część infrastruktury powodziowej.

Gmina oszacowała straty na ponad 40 milionów złotych, specjaliści,z komisji weryfikacyjnych wojewody uznali, że wyniosły one ponad 23 miliony. Mówi Wójt Krzyżanowic Grzegorz Utracki:

Grzegorz Utracki: Te dwie fale spowodowały zniszczenie częściowe bądź całkowite niektórych urządzeń przeciwpowodziowych, zbiorników, które mozolnie od 10 lat zbudowaliśmy, bo w samych Owsiszczach, które były dotknięte, aż pięć takich przegród i takich zbiorników było wybudowanych. W Krzyżanowicach funkcjonowała i sprawdzała się od kilku lat przegroda za remizą, natomiast opad majowy tegoroczny był tak intensywny i krótkotrwały, że po prostu te zabezpieczenia nie mogły się sprawdzić w 100%..

Gmina nie czekając na środki zewnętrze sama dokonała najpilniejszych napraw:

Grzegorz Utracki: Do tej pory z własnych środków udało nam się na bieżąco te najważniejsze rzeczy zrobić, no niestety środki są ograniczone w budżecie, natomiast większość tych kanalizacji deszczowych mamy udrożnione, czyścimy je na bieżąco, to też myślę, by uchroniło przed wylewami podczas następnych ulew, które w przeciągu maja do sierpnia kilka razy się zdarzały.

Wójt Krzyżanowic Grzegorz Utracki

W ostatnich dniach Urząd Marszałkowski przekazał gminie Krzyżanowice pierwszą część środków na usuwanie skutków nawałnic:

Grzegorz Utracki: Prawie 2,1 mln głównie na urządzenia przeciwpowodziowe i teraz szukamy 20% własnych środków, by zabezpieczyć w budżecie, będziemy je w sierpniu zabezpieczać. No i po przetargach sukcesywnie, jak najszybciej w tym roku jeszcze zrealizować te inwestycje w tych miejscowościach, głównie są to Owsiszcze i Krzyżanowice tak, by przygotować się na kolejne deszcze, tych zdarzeń może być coraz więcej.

Jakie najpilniejsze prace zostaną wykonane w gminie?

Grzegorz Utracki: Na pewno będziemy odbudowywać rów przy ulicy Karola Miarki w Krzyżanowicach, rów 29, rów w Nowej Wiosce. To są te rowy, które przyjmują wody powierzchowne, które spływają z pól. Wszystkie idą w kierunku centrum Krzyżanowic i również rów w Nowej Wiosce. Szacunkowy koszt realizacji to ponad 2,4 mln no i mamy również środki na zbiornik Z3 w Owsiszczach, który właśnie podczas spływu tych wód był mocno zamulony, zniszczony tam jest wartość zadania blisko 200 tys. zł, mam nadzieję, że znajdziemy wykonawców.

Jeżeli to się uda, prace ruszą jak najszybciej – dodaje wójt Utracki. Jak mówi – gmina będzie wnioskowała o kolejne środki na usuwanie skutków majowych nawałnic.

Czytaj także:

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj

Jak mija dzień? Sprawdź najważniejsze wiadomości z 6 grudnia 2023