Radio 90 logo

Gramy od 25 lat • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

Są pieniądze na drugi etap Żelaznego Szlaku Rowerowego

Facebook Twitter

Żelazny Szlak Rowerowy będzie kontynuowany. Trasa powstaje na nieczynnym torowisku na terenie Jastrzębia-Zdroju, Zebrzydowic i po czeskiej stronie: w Petrowicach i Karwinie.

fot. pezibear \ pixabay.com

Końca dobiegają prace w gminie Godów. Mówi Mariusz Adamczyk, Wójt Godowa:

Po naszym odcinku można już w zasadzie przejechać Zebrzydowice, kończą za miesiąc i Jastrzębie-Zdrój, także pierwszy etap będzie zakończony. Koszt po naszej stronie 2,5 mln złotych, 85% dofinansowania ze środków transgranicznych także nic, tylko cieszymy się w tej chwili. Jeśli już przychodzi weekend, to w zasadzie w dwie strony szybko się nie przejedzie, wolno, tyle osób jest korzystających.

W drugim etapie szlak będzie budowany na terenie Łazisk, ale przede wszystkim w Jastrzębiu-Zdroju. Powstanie ponad osiem kilometrów tras rowerowych. Anna Hetman, prezydent Jastrzębia:

Łącznie cały ten projekt to około 10 mln, ale na długości 30 kilometrów całej trasy. Więc jest to już taki element bardzo komfortowy dla turystów, dla miłośników rowerów, ale również dla tych, którzy lubią biegać bądź jeździć na rolkach. Ta nawierzchnia będzie bardzo przyjazna dla wszystkich użytkowników. Pierwszy etap dobiega końca, wszystkie gminy są już na ukończeniu, więc na tych odcinkach będzie można się poruszać. Po czeskiej stronie też to jest realizowane, projekt zamykamy w jednym terminie, więc jednocześnie kończymy i rozliczamy.

Drugi etap ma być gotowy z końcem przyszłego roku. Szlak będzie oznaczony, pojawią się tablice informacyjne mówiące o historii tego miejsca, a nawiązujące do tradycji Uprzywilejowanej Kolei Północnej Cesarza Ferdynanda łączącej Wiedeń z Krakowem. Razem z Żelaznym Szlakiem Rowerowym wystartować ma też aplikacja na smartfony. Wydany zostanie przewodnik i mapy.

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj

Jak mija dzień? Sprawdź najważniejsze wiadomości z 6 lipca 2022