Radio 90 logo

MUZYKA WYBRANA DLA CIEBIE • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

Są pieniądze na odnawialne źródła energii

Facebook Twitter

Walka o czystsze powietrze w regionie trwa. Są kolejne pieniądze na ten cel, tym razem dla tych, którzy chcą skorzystać z odnawialnych źródeł energii. W poniedziałek (20.08.) w Urzędzie Marszałkowskim w Katowicach podpisano porozumienia o dofinansowaniu do takich inwestycji w gospodarstwach domowych.

Pieniądze trafią między innymi do mieszkańców kilku miast i gmin Subregionu Zachodniego. Mówi dyrektor Związku Gmin i Powiatów Subregionu Zachodniego Województwa Śląskiego z siedzibą w Rybniku, Adam Wawoczny:

Program zakłada montaż instalacji fotowoltaicznych, pomp ciepła na ciepłą wodę użytkową oraz kotłów na biomasę, czyli instalacji odnawialnych źródeł energii wśród 10 gmin subregionu zachodniego województwa śląskiego. Wnioski były składane dawno, ponieważ gminy, które zadeklarowały udział z nami w projekcie wśród swoich mieszkańców prowadziły te gminy rekrutację chętnych na tego rodzaju instalacje. Te rekrutacje zakończyły się 30 kwietnia ubiegłego roku i łącznie mamy ponad 1400 różnych rodzajów instalacji, które będziemy wykonywali dla tych ludzi. Właściwie oni będą wykonywali to sami ze względu na to, że jest to procedura i formuła grantowa.    

Subregion Zachodni otrzyma na łącznie na realizacje projektu ponad 10 milionów 270 tysięcy złotych. Pieniądze trafią do mieszkańców: Rybnika, Raciborza, Jastrzębia-Zdroju, Wodzisławia Ślaskiego, Żor, Pszowa, Rydułtów oraz gmin Godów, Marklowice i Krzyżanowice. A za wybudowanie instalacji wnioskodawca ma otrzymać zwrot stu procent poniesionych wydatków, jednak do pewnego określonego poziomu – dodaje Adam Wawoczny:

Dofinansowania różnią się w zależności od źródła, które zamierzają zainstalować. To jest nie więcej niż 14 100 zł/netto na instalację fotowoltaiczną do 3KW. Na piece o mocy do 25 KW to mamy 15 000 zł/netto. Od 25 do 35 KW mamy 17 500 zł/netto i jeszcze mamy na pompy ciepła- tam jest dofinansowanie w wysokości 7 500 zł/netto. 100% kosztów, 95% daje Unia Europejska, a 5% dają samorządy, mieszkaniec pokrywa tylko koszty VAT-u w zależności od miejsca instalacji.

Dodajmy, że jednym z trzech projektów, który otrzymał dofinansowanie na zakup, wybudowanie lub przebudowę instalacji odnawialnych źródeł energii, jest także projekt Miasta i Gminy Czerwionka-Leszczyny. Tu kwota jest także wysoka to ponad 10 milionów 900 tysięcy złotych. Wszyscy walczymy o czystsze powietrze – dodaje Adam Wawoczny:

Myślę, że wszyscy skorzystamy na tym ze względu na poprawę jakości powietrza, zarówno latem, bo mówimy o ciepłej wodzie użytkowej, nie trzeba będzie jej dogrzewać w konwencjonalnych piecach, ale wytwarzać będzie można zdrową energię, energię odnawialną i jednocześnie pomniejszyć sobie rachunki. Miejmy nadzieję, że zimą będzie mniej smogu. Nie wiem, czy jeszcze tej zimy, ponieważ jeszcze z tym projektem ruszamy. Przypomnę, że projekt miał ruszyć od stycznia tego roku, natomiast ze względu na procedurę oceny projektu, która się przedłużała, ruszamy z tym projektem dopiero w drugiej połowie roku, w związku z tym największa ilość tych instalacji będzie wykonywana raczej w przyszłym roku niż w tym, jak zakładaliśmy na początku.    

Jest jeszcze jedna dobra informacja, podczas wczorajszego podpisania umów marszałek Województwa Śląskiego Jakub Chełstowski poinformował, że Subregion Zachodni otrzyma kolejne dofinansowanie na odnawialne źródła energii. Będzie to ponad 8 milionów złotych na budowę kolejnych ponad 500 instalacji. Dodajmy, że projekty będą realizowane do 2021 roku.

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj

Jak mija dzień? Sprawdź najważniejsze wiadomości z 19 marca 2024