Radio 90 logo

Gramy od 25 lat • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

Są pieniądze na pałac w Baranowicach. Miejsce odzyska blask [FOTO,WIDEO]

Facebook Twitter

Po latach starań żorskim urzędnikom udało się pozyskać z Unii Europejskiej pieniądze na remont pałacyku i parku w Baranowicach. To zabytkowy obiekt, który od lat popada w ruinę, teraz dzięki 13 milionom złotych jest szansa, że odzyska dawny blask.

Urząd Miasta Żory otrzymał w czerwcu decyzję o dofinansowaniu w wysokości aż  13 153 015,14 złotych dla projektu pn. „W trosce o śląskie dziedzictwo – renowacja Zespołu Parkowo-Pałacowego w Żorach, złożonego w ramach procedury konkursowej do VIII osi priorytetowe Ochrona dziedzictwa kulturowego i rozwój zasobów kultury  Programu Operacyjnego Infrastruktura  i Środowisko  na lata 2014-2020.

Mówi Wioleta Kurzydem z Biura Promocji i Sportu Urzędu Miasta w Żorach:

Udało się miastu pozyskać ponad 13 milionów ze środków Unii Europejskiej z programu na lata 2014- 2020, poniekąd po bojach, bo kilkakrotnie staraliśmy się pozyskać dofinansowanie na remont, na renowację tego zespołu, bo to nie tylko pałac, ale i park w Baranowicach. Udało się, po 11 latach odkąd pałacyk stał się własnością gminy Żory, w końcu te środki są. Nie wiadomo jeszcze kiedy będzie wbita pierwsza łopata, bo cała ta procedura jeszcze potrwa (…).

Pałacyk w Baranowicach po remoncie ma być miejscem tętniącym artystycznym życiem:

Pałac przejdzie totalną metamorfozę, to będzie między innymi odtworzenie detali na elewacji budynku czy polichromii, które powstały na przełomie XIX i XX wieku wewnątrz, w niektórych pałacowych pomieszczeniach. Zyska również park, zostanie uporządkowany, zostaną wytyczone nowe ścieżki spacerowe, mała architektura: powstaną mostki, to będzie park w stylu angielskim.

Radio 90: Kto będzie miał siedzibę w pałacyku?

Chcemy, żeby tu był ważny punkt na mapie artystycznej Polski, chcemy, by powstały tam sale wielofunkcyjne, właśnie skupione na działaniach artystycznych. Powstanie cześć wystawiennicza i część gastronomiczna. Chcemy zachęcić do współpracy instytucje kulturalne z naszych miast partnerskich, które mamy w 5 krajach Europy.

Dodajmy, że miastami parterskimi Żor są: francuskie Montceau-les-Mines, Pasvalys na Litwie, Kamp – Lintfort w Niemczech, ukraiński Tetyjów i miasto Mezőkövesd na Węgrzech.

Pałac w Żorach-Baranowicach jest wpisany do rejestru zabytków Województwa Śląskiego. Bezpośrednio przy nim znajduje się park w stylu angielskim, z licznymi starymi drzewami i pomnikami przyrody, który również jest objęty ochroną konserwatorską. W trakcie swojej długiej historii pałac w Baranowicach pełnił różne funkcje, w tym m.in. ośrodka wczasowego i szkoły. W tym czasie jego stan techniczny powoli się pogarszał. Mimo kilku zmian w strukturze własności w latach 90’ XX wieku i przeprowadzaniu doraźnych remontów, pałac popadał w ruinę. W 2008 roku pałac przejęty został przez Gminę Miejską Żory.

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj

Jak mija dzień? Sprawdź najważniejsze wiadomości z 17 maja 2022