Radio 90 logo

MUZYKA WYBRANA DLA CIEBIE • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

Są pierwsze ustalenia komisji w sprawie wypadku w kopalni Zofiówka w Jastrzębiu- Zdroju

Facebook Twitter

Wstrząs spowodował wypływ metanu, jego zawartość w powietrzu wynosiła niemal 100 procent. To pierwsze ustalenia komisji Wyższego Urzędu Górniczego w sprawie wypadku w kopalni Zofiówka w Jastrzębiu- Zdroju.

Do katastrofy, w której zginęło 10 górników doszło 23 kwietnia. Wczoraj (12.05.) komisja zebrała się na swym pierwszym posiedzeniu. Mówi Zbigniew Rawicki przewodniczący komisji:

Zbigniew Rawicki: Katastrofę spowodowało tąpnięcie, wywołane wstrząsem, jednocześnie ten wstrząs, poza zniszczeniami dokonanymi w wyrobisku, w którym zginęli ludzie, spowodował duży wypływ metanu do atmosfery kopalni, do powietrza, którym ci ludzie oddychali.  Wypływ metanu był tak duży, że praktycznie zawartość metanu w wyrobisku wynosiła właściwie 100%.

Sprawę katastrofy w kopalni Zofiówka w Jastrzębiu-Zdroju bada również Okręgowy Urząd Górniczy w Rybniku:

Zbigniew Rawicki: Urząd ten prowadzi postępowanie o charakterze- można go nazwać- bardziej śledczym, czyli przesłuchuje i ustala co, gdzie, dlaczego, co się w tym dniu działo, co się działo przed tym, czy prowadzone roboty były zgodne z obowiązującymi przepisami; czy dokumentacje były sporządzone w sposób optymalny.

Kolejne posiedzenie komisji Wyższego Urzędu Górniczego ma odbyć się w czerwcu.

Czytaj także:

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj

Jak mija dzień? Sprawdź najważniejsze wiadomości z 24 marca 2023