Radio 90 logo

Gramy od 25 lat • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

Sąd w Raciborzu. Do odnowionego budynku wkrótce wrócą rozprawy sądowe [FOTO]

Facebook Twitter

Dobiegają końca prace remontowe w zabytkowym budynku przy ulicy Wojska Polskiego 24 w Raciborzu. Został wpisany do rejestru zabytków w 1995 roku, podczas prac konserwatorskich odkryto częściowo zachowane polichromie. Znajdują się w sali posiedzeń, która przez lata używana była jako sala gimnastyczna. Do 2012 roku w budynku był poprawczak.

www.facebook.com/Wojewódzki-Urząd-Ochrony-Zabytków-w-Katowicach

Jest to budowla reprezentacyjna, dwupiętrowa z wysokim dachem, typowo niemieckiej architektury i na tle nowoczesnych budynków razi swoim pretensjonalnym stylem” – wizytator zakładu dla nieletnich w Raciborzu surowo ocenił w 1958 roku architekturę budynku dawnego Sądu Krajowego wybudowanego w latach 1889-1892 w stylu neorenesansu niderlandzkiego. Dziś patrzymy na niego zupełnie inaczej – to cenny zabytek i do tego pięknie odrestaurowany!

– pisze Wojewódzki Urząd Ochrony Zabytków w Katowicach.

Po ponad pół wieku pełnienia przez dawny gmach sądu funkcji zakładu poprawczego i schroniska dla nieletnich do reprezentacyjnego budynku przy ul. Wojska Polskiego 24 wkrótce powrócą rozprawy sądowe.

www.facebook.com/Wojewódzki-Urząd-Ochrony-Zabytków-w-Katowicach

Prace remontowo- konserwatorskie trwały kilka lat. W listopadzie 2012 roku Zakład Poprawczy i Schronisko dla Nieletnich zostały oddany do użytku w nowym miejscu, opuszczając zabytkowy budynek w centrum miasta.

Prace w sądzie to też dziesiątki komisji konserwatorskich, spotkań, oględzin:

Szczególnie trudnym tematem okazało się dostosowanie budynku do obecnych norm związanych z bezpieczeństwem użytkowników i ochroną przeciwpożarową.

W trakcie prac odkryto w głównej sali posiedzeń (przez lata używanej jako sala gimnastyczna) częściowo zachowane polichromie. Imitują one tkaniny adamaszkowe o wzorze stylizowanych orłów na wrzecionowatych polach. To jeden z nielicznych zachowanych przykładów XIX-wiecznego malarstwa ściennego w budynku użyteczności publicznej na terenie naszego województwa! Po dokonaniu odkrycia i przeprowadzeniu konserwacji technicznej polichromie zostały wpisane przez Śląskiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków do rejestru zabytków ruchomych. W kolejnym etapie prac zostaną poddane konserwacji estetycznej (obejmującej rekonstrukcję niezachowanych fragmentów). Konserwacji technicznej poddane zostały też polichromowane kasetonowe stropy w trzech salach rozpraw, wcześniej wielokrotnie przemalowane.

Budynek dawnego sądu przy ul. Wojska Polskiego 24 w Raciborzu został wpisany do rejestru zabytków pod nr A/1619/95 decyzją z dn. 29 XII 1995 r.

Zobacz zdjęcia, jakie prezentuje na swym profilu w mediach społecznościowych Wojewódzki Urząd Ochrony Zabytków w Katowicach:

Czytaj także:

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj