Radio 90 logo

MUZYKA WYBRANA DLA CIEBIE • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

Sąd w Raciborzu: Podsumowano rok działalności Centrum Edukacji Prawnej

Facebook Twitter

Raciborscy uczniowie wcielają się w rolę sędziów, prokuratorów, adwokatów czy nawet skazanych, odgrywając scenki, a przy okazji poznając kulisy pracy sądu. W Raciborzu podsumowano rok działalności Centrum Edukacji Prawnej działającym przy Sądzie Rejonowym. Przez rok przewinęło się przez niego 1200 uczniów szkół podstawowych i średnich.

Z uczniami jednej z ósmych klas rozmawiał Arkadiusz Żabka:

Młodzież nie tylko odgrywa scenki na sali rozpraw, ale przede wszystkim uczy się tego czym jest sąd. Powstanie Centrum Edukacji Prawnej pozwoliło na regularne organizowanie zajęć. Mówi prezes Sądu Rejonowego w Raciborzu sędzia Marzena Korzonek:

Marzena Korzonek: Edukacja prawna jest też bardzo potrzebna i od lat widzimy zainteresowanie sądem, przyjściem i spotkaniem w sądzie. Jesteśmy przekonani o sensie, potrzebie tego typu centrum i jest to jedna z tych pięknych, satysfakcjonujących rzeczy, jakie dzieją się w sądzie. Reakcja młodzieży to, co w nich zostaje, to co możemy ich nauczyć.

Chcemy, by młodzi ludzie przestali bać się sądu – dodaje sędzia Łukasz Mrzyk:

Łukasz Mrzyk: Zależy mi osobiście na tym, żeby też odczarować ten wizerunek sędziego, że to nie jest taka osoba zupełnie inna od reszty społeczeństwa. My jesteśmy takimi samymi ludźmi, my tylko na sali rozpraw po prostu wykonujemy swoje obowiązki. To miejsce nie ma w sobie nic strasznego. Oczywiście, rodzaj sprawy przyjemnym nie jest. Natomiast chodzi o to, żeby ludzie wiedzieli, jakie im przysługują prawa. Młodzi ludzie, żeby od razu wiedzieli, czego się mogą spodziewać po sądzie, w jaki sposób swoje stanowiska przedstawiać. Ja myślę, że to jest bardzo wartościowe.

Centrum Edukacji Prawnej jest jedyną taką placówką w kraju. To pilotażowy program Ministerstwa Sprawiedliwości. 94 procent uczestników zajęć w ankiecie przyznało, że jest zadowolonych z zajęć. Wiceminister sprawiedliwości Michał Woś, zapowiedział, że raciborskie centrum będzie działało przez kolejny rok:

Michał Woś: Są potrzebne etaty, ale jest potrzebne zaangażowanie ludzi. Niewątpliwie decyzja o tym, że to centrum powstaje w Raciborzu, wynikała z dwóch przesłanek. Po pierwsze dlatego, że najpiękniejsza sala sądowa na Śląsku jest właśnie tutaj. Świeżo była wyremontowana i bardzo chcieliśmy, żeby była dostępna dla szerszego grona, żeby te drzwi były otwarte i dla zwiedzających, i dla młodzieży. Po drugie dlatego, że tutaj w tym sądzie już były wcześniej prowadzone działania edukacyjne, już były wcześniej zaangażowani sędziowie, którzy chcieli się tego podjąć, więc pilotaż pokazał, że się świetnie sprawdza, że jest gigantyczne zainteresowanie.

Jak wyglądają zajęcia w najpiękniejszej na Śląsku sali rozpraw? Zobacz więcej zdjęć:

Czytaj także:

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj

Jak mija dzień? Sprawdź najważniejsze wiadomości z 7 czerwca 2023