Radio 90 logo

Gramy od 25 lat • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

Sądy oflagowane. Pracownicy administracji protestują i żądają podwyżek

Facebook Twitter

Protest odbywa się teraz, bo w Sejmie właśnie trwają prace nad przyszłorocznym budżetem. Na większości budynków powiewają flagi, dyrektorzy sądów, którzy się na to nie zgodzili, zostali skrupulatnie przez Solidarność wymienieni. Część załogi przyszła do pracy w czarnych strojach.

Pracownicy administracji żądają podwyżek, bo jak mówią ich zarobki, a pensje sędziów to prawdziwa przepaść. Średni zarobek pracownika administracji to 4 tysiące złotych brutto, ale na takie pieniądze może liczyć 5% pracowników. Ich wynagrodzenia były zamrożone od 2008 roku.

Przez ostanie dwa lata nieznacznie zwiększono fundusz płac w sądownictwie, jednak 40% pracowników od 10 lat nie miało żadnej podwyżki. W efekcie ludzie odchodzą z pracy. Przez ostatnie trzy lata z sądownictwa odeszło 17 tysięcy osób, nie licząc tych którzy udali się na emeryturę.

Jeśli ten niebezpieczny proces nie zostanie powstrzymany, zamiast zapowiadanej przez rządzących reformy sądów, będziemy mieli do czynienia z ich paraliżem – nie ukrywa Edyta Odyjas z Zarządu Regionu Śląsko-Dąbrowskiego NSZZ „Solidarność”.

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj

Jak mija dzień? Sprawdź najważniejsze wiadomości z 21 maja 2022