Samobójstwa wśród dzieci i młodzieży skutkiem pandemii. W Wodzisławiu szkolą pedagogów, by potrafili pomóc
Samobójstwa wśród dzieci i młodzieży jednym ze skutków pandemii. W Wodzisławiu w tym tygodniu szkolą nauczycieli i pedagogów, by potrafili pomóc młodym ludziom radzić sobie z trudnymi emocjami. Bo po lockdownie uczniowie wrócili do szkół w różnej kondycji...
Wioletta Kuśmierczyk: Są dzieci które sobie gdzieś lepiej z tym okresem pandemii radziły, jest w porządku, bo szybciutko się znowu zaaklimatyzowały w szkole, wróciły do tego co było i jest okej, ale są dzieci gdzie widać, że ta pandemia odcisnęła swoje piętno, są to problemy naprawdę różnego typu, czasami fobie szkolne, społeczne, czasami takie problemy w relacjach z rówieśnikami. Mamy też poważniejsze jakieś problemy, zaburzenia jakieś lękowe, nerwicowe jest też grupa dzieci które mają problem z akceptacją siebie i dochodzi do samookaleczeń. Tych problemów w tej chwili jest dużo, u mnie w gabinecie bardzo dużo tych dzieci jest takich, że widzę i czuję, że potrzebują rozmowy, przychodzą przede wszystkim po to żeby móc porozmawiać.
-mówi psycholog szkolny ze Szkoły Podstawowej nr 10 w Wodzisławiu. Jej słowa potwierdzają nauczyciele i pedagodzy z innych placówek:
Warsztaty prowadzi Franciszek Małecki-Trzaskoś – prezes zarządu Instytutu Badań i Analiz Działalności Jednostek Samorządu Terytorialnego, który podkreśla, że zjawisko samobójstw wśród młodych ludzi dopiero się nasili:
Franciszek Małecki-Trzaskoś: Problem z samobójstwami polega na tym, że owszem czasy wojny, pandemii czy lockdownu zbierają żniwa samobójstw ale dopiero po ustąpieniu kryzysu. Wiele wskazuje na to, że jeżeli nie podejmiemy w Wodzisławiu Śląskim odpowiednich działań, to na początku przyszłego roku będzie epidemia samobójstw, jest to problem to trzeba zatrzymać, bo ci ludzie przez czas pandemii byli przekonani że są królami świata, świetnie zawali egzaminy, sprawdziany, uwili sobie jakiś bezpieczne gniazdko w tych strasznych czasach. Wracając do szkoły okazuje się, że nie są tak fantastyczni i nie mają tak fantastycznych wyników. Konsekwencją tego jest to, że boją się tego co będzie, im bardziej się boją tym bardziej myślą, im bardziej myślą tym bardziej te myśli mogą być destrukcyjne.
Najmłodszy samobójca w Polsce miał 7 lat. Wśród nastolatków z Wodzisławia można obserwować wzrost leków antydepresyjnych przepisywanych przez lekarzy:
Franciszek Małecki-Trzaskoś: Mamy pierwszą połowę 2021 roku i jeżeli porównamy ilości złożeń na numer alarmowy 112 w sprawie prób samobójczych w 2020 roku w czasie pandemii, to w 2021 roku do lipca okazuje się, że osiągnęliśmy wynik taki jak przez cały 2020 rok. Dla młodych ludzi czynnikiem który wytrąca ich do samobójstwa jest wstyd, piętno, dyskryminacja. Jeżeli ci młodzi ludzie padają ofiarami wyszydzania, piętna, hejtu, są wpychani w spiralę samobójstw. W latach 90. przychodziliśmy do domu i mówiliśmy rodzicom, że dzieci się z nas śmieją, rodzice mówili: ”idź do pokoju i się nie będą śmiali”. Faktycznie w pokoju nikt się z nas nie śmiał, a dzisiaj młody człowiek przychodzi i mówi ”mamo, tato, z nas się śmieją”, a my mówimy: ”z nas też się śmiali sobie radzimy”, tylko zapominamy, że młodzi ludzie mają telefony komórkowe i to wyśmiewanie w nich jest, czyli w sypialni pod poduszką w bezpiecznym domu.
Jranciszek Małecki-Trzaskoś uważa, że młodzi ludzie nie są rozumiani: przez rodziców, rówieśników, a często przez nauczycieli:
Jranciszek Małecki-Trzaskoś: Dom nawala dlatego, że rodzice gonią za sukcesem, spłatą kredytu, pracą dodatkową i zapominają o młodych ludziach, o swoich dzieciakach. Olać mieszkanie czy czyste okna ale niech będzie etap interakcji. Apel do rodziców żeby się zatrzymali, a ci którzy się nie zatrzymają całe szczęście będą teraz mieli wsparcie w postaci wykwalifikowanych nauczycieli, którzy będą wiedzieli, że nie ma się co bać trochę podstawę programową zmienić. Można pytać ludzi czy mają myśli samobójcze, to pytanie nie boli, ono pomaga. Rodzic woli zapytać co było w szkole, a pytanie czy myślisz o samobójstwie to jest trudne. Dzisiaj zaczęliśmy to zmieniać.
Projekt „Zatrzymać epidemię samobójstw” powstał w ramach Centrum Aktywności Społecznej, a inspiracją była rozmowa z grupą młodych mieszkańców powiatu wodzisławskiego, którzy wskazali potrzebę zajęć na temat zdrowia psychicznego, depresji, bo to problem który ich dotyka, a nie potrafią sobie z nim poradzić sami.
Wokół Ciebie dzieją się rzeczy ważne lub zabawne?
Nakręciłeś ciekawy film, zrobiłeś dobre zdjęcie?
Interesuje nas wszystko, co interesuje Ciebie i co dla Ciebie jest ważne.
Napisz do nas TUTAJ!