Radio 90 logo

MUZYKA WYBRANA DLA CIEBIE • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

Samorządowcy chcą przesunięcia terminu wymiany kopciuchów. Co z uchwałą antysmogową?

Facebook Twitter

Uchwała antysmogowa w województwie śląskim obowiązuje od 2017 roku, od stycznia tego roku obowiązują terminy związane z zakazem używania najstarszych kopciuchów. Tymczasem część samorządowców chce zmiany jej zapisów. "Terminy wymiany pieców, należałoby przesunąć co najmniej o dwa lata" – uważają szefowie gmin powiatu cieszyńskiego i jego starosta. Razem podpisali się pod apelem do marszałka śląskiego w tej sprawie.

Jak przekonuje Andrzej Bubnicki, zastępca burmistrza Skoczowa, impulsem do podjęcia takiego apelu była sytuacja jednego z mieszkańców tego miasta.

Andrzej Bubnicki: W marcu zgłosił się do nas mieszkaniec z problemem dotyczącym wymiany kotła. Była to osoba starsza, która nie mogła wymienić kotła ponieważ PGNiG nie realizowało wówczas przyłączy, a jednocześnie nie mogła eksploatować starego kotła ponieważ miał on już powyżej 10 lat. To była osoba starsza, której nie możemy polecić kupić kotła na ekogroszek czy też kotła na inne paliwo stałe, z uwagi na niepełnosprawność. To zainspirowało nas do tego, by zainicjować wśród lokalnych samorządów, takie działania w sprawie apelu do marszałka, by zmienić terminy wdrażania kolejnych etapów uchwały antysmogowej. Wydłużyć je co najmniej o 2 lata.

Teraz mamy czas niepewności związany z cenami paliw, przyłączy gazowych, w związku z sytuacjami od nas niezależnymi, ale myślę, że możemy temu zaradzić, aby przynajmniej nasze wewnętrzne uregulowania do tej krytycznej sytuacji, jaką jest wojna za granicą, po prostu dostosować

– tłumaczy Andrzej Bubnicki.

Apel wszystkich włodarzy Ziemi Cieszyńskiej i starosty trafił już do marszałka.

Andrzej Bubnicki: Mamy nadzieję, że spotka się to z przyjęciem, jako sprawy niezbędnej do rozwiązania w jak najszybszym terminie, dlatego że nasi mieszkańcy- województwa, gmin- mają ogromny problem, dotyczący zakupu paliwa, tego, że mają stare kotły, skaczących cen, niepewności cen nowych kotłów. Musimy temu zaradzić, stąd taka inicjatywa Skoczowa.

Starosta cieszyński Mieczysław Szczurek podkreśla walkę o ekologię i zapisy w uchwale antysmogowej, ale równolegle podnosi argumenty braku opału i jego dużych kosztów.

Mieczysław Szczurek: Trudno się dziwić, że wszyscy mieszkańcy powiatu, którzy jeszcze mają tzw. kopciuchy, nie są w stanie tego zrobić prawie jednocześnie i stąd ten apel. Myślę, że decyzja dla władz województwa jest ciężka, bo na jednej szali mamy ekologię i czyste powietrze a na drugiej- niedogrzane mieszkania, zamarzający mieszkańcy… Trzeba znaleźć jakieś rozsądne rozwiązanie, czy to w postaci dotacji do określonych źródeł energii czy wręcz sprowadzenia partii pieców, ale na ten moment dobrego rozwiązania nie ma. Nie dziwię się samorządowcom, że taki apel został podpisany.

Przypomnijmy, że od tego roku w województwie śląskim obowiązuje zakaz użytkowania kotłów bezklasowych oraz tych, które są eksploatowane dłużej niż 10 lat od daty ich produkcji. Do końca 2027 r. mają być zlikwidowane kotły węglowe klasy 3. i 4. klasy.

Czytaj także:

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj

Jak mija dzień? Sprawdź najważniejsze wiadomości z 28 marca 2024