Radio 90 logo

MUZYKA WYBRANA DLA CIEBIE • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

Samorządowcy chcą wsparcia Ministerstwa Edukacji Narodowej w nauce uczniów z Ukrainy

Facebook Twitter

Samorządowcy chcą świetlic dziennych dla uczniów z Ukrainy oraz wsparcia pedagogów i psychologów pochodzenia ukraińskiego, którzy mogliby pracować w klasach przygotowawczych. Apelowali o to we wtorek (21.06.) do wiceministra edukacji narodowej Tomasza Rzymkowskiego, podczas śląsko-ukraińskiego Forum Edukacji, jakie odbyło się w Katowicach.

fot. pixabay.com

Mówi Alina Kucharzewska rzecznik wojewody śląskiego:

Alina Kucharzewska: Samorządowcy podczas śląsko-ukraińskiego Forum Edukacji zwrócili uwagę na szereg problemów, kłopotów, które pojawiły się podczas tej edukacji od lutego czyli od początku wybuchu wojny w Ukrainie. Samorządowcy wskazywali, pedagodzy, dyrektorzy szkół, którzy również byli obecni pytali co z dziećmi uchodźców podczas wakacji. Wskazywali takie gotowe rozwiązania jak świetlice wsparcia dziennego, tutaj jednak oczekiwali wsparcia finansowego i kadrowego.

Problemem jest także zdaniem samorządowców brak w szkołach kadry pochodzenia ukraińskiego

– podkreśla:

Alina Kucharzewska: Potrzebne jest nadal wsparcie pedagogów pochodzenia Ukraińskiego, czyli pedagogów z językiem ukraińskim. Nie tylko pedagogów ale również i psycholodzy by się przydali jako wsparcie polskich nauczycieli w takich oddziałach przygotowawczych ponieważ okazuje się, że z powodów takich psychologicznych pojawiły się pewne napięcia, a więc psychologowie na pewno by się sprawdzili. No i to prowadzi do kolejnego problemu czyli do nostryfikacji dyplomów. Prosili samorządowcy aby skrócić tą ścieżkę nostryfikacji dyplomów dla nauczycieli ukraińskich i dla psychologów po to aby mogli tutaj w Polsce spełniać należycie swoje zadania.

Samorządowcy wnioskowali też do MEN, aby znalazły się pieniądze na organizację kursów języka polskiego dla uchodźców z Ukrainy. Co zrobi teraz ministerstwo?

Liczymy że propozycje znajdą rozwiązanie w nowych przepisach

– dodaje:

Alina Kucharzewska: Wojewoda Śląski po raz kolejny zorganizował takie forum śląsko-ukraińskie, po to aby rzeczywiście takie uwagi samorządowców zebrać i przekazać do ministerstw odpowiednich. Poprzednim razem było to na temat pracy i spodziewamy się również takie zapisy chociażby tych kursów doszkalających w zakresie języka polskiego aby te środki znalazły się na prowadzenie takich kursów językowych w ustawie. No i teraz mamy nadzieję również, że te propozycje samorządowców również znajdą swoje odzwierciedlenie w nowelizacji ustawy o pomocy uchodźcom.

Od początku wybuchu wojny na Ukrainie w ponad 2,5 tysiąca śląskich szkołach naukę podjęło ponad 21 tysięcy uczniów z Ukrainy. Powstało 293 oddziałów przygotowawczych w 176 szkołach, by wdrożyć uczniów z Ukrainy w polski system edukacji.

Czytaj także:

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj