Radio 90 logo

MUZYKA WYBRANA DLA CIEBIE • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

Samorządowcy i parlamentarzyści z regionu walczą o środki z Funduszu Sprawiedliwej Transformacji

Facebook Twitter

Polska ma otrzymać 8 miliardów euro, na Śląsk mają trafić 2 miliardy euro, czyli około 10 miliardów złotych. Tymczasem regiony górnicze mogą stracić pieniądze w wyniku wydawania nowych koncesji na wydobycie węgla.

Mówi poseł:

Krzysztof Gadowski: Budowa i wydawanie koncesji na nowe kopalnie powoduje to, (…) że Unia Europejska mówi, że jeżeli powstaną nowe kopalnie to te środki zostaną zablokowane, nie będzie można po nie sięgnąć.

Dlatego też poseł Gadowski zaprosił samorządowców do Sejmu, na posiedzenie podkomisji stałej do spraw Sprawiedliwej Transformacji, gdzie przedstawiono stronie rządowej zagrożenia. Zwrócił się również z apelem do premiera, o jak najszybsze podjęcie działań, które zabezpieczą unijne środki dla gmin górniczych:

Krzysztof Gadowski: Pamiętajmy o tym, że rząd polski dzisiaj aplikuje po środki do Unii Europejskiej po to, aby z pieniędzy podatników dać środki na likwidację kopalń. A środki na transformację miały pochodzić z Unii Europejskiej, to jakiś paradoks. Nie może tak być. Po posiedzeniu przegłosowaliśmy pismo do premiera, o zajęcie się tą sprawą. (…)

Do tematu będziemy wracać w Radiu 90.

Czytaj także:

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj

Jak mija dzień? Sprawdź najważniejsze wiadomości z 15 lipca 2024