Radio 90 logo

MUZYKA WYBRANA DLA CIEBIE • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

Samorządowcy z regionu z radością przyjęli informacje o porozumieniu związków zawodowych z Kompanią Węglową

Facebook Twitter

Górnicy zgodzili się na zawieszenie 14 pensji w tym i przyszłym roku i jej ewentualne przywrócenie w przypadku poprawy sytuacji ekonomicznej. Jest także zgoda na łączenie kopalń. Ma to dotyczyć zarówno rybnickich jak i rudzkich zakładów. Kopalnie zespoloną tworzyć mają między innymi KWK Chwałowice, Jankowice, Marcel i Rydułtowy.

Strona społeczna zgodziła się także na dobrowolne przejście czterech tysięcy osób na urlopy górnicze lub skorzystanie z odprawy. Porozumienie mówi również o sukcesywnym zredukowaniu zatrudniania zewnętrznych firm oraz ustaleniu prostego systemu wynagradzania. W zamian inwestorzy, czyli spółki górnicze, zadeklarowały zaangażowanie 1,5 mld złotych kapitału. To dobra wiadomość mówi Wójt Świerklan Tomasz Pieczka:

Z porozumienia cieszy się także Barbara Magiera burmistrz Radlina:

Połączenie kopalni Chwałowice, Jankowice, Marcel i Rydułtowy w jedną całość może być dla nas dużą szansą – podkreśla burmistrz Magiera

Zawarte porozumienie pomiędzy związkami zawodowymi a Kompanią Węglową i decyzja o stworzeniu Polskiej Grupy Górniczej jest także dobrym sygnałem dla Jastrzębia. Tam, jak wiecie z wiadomości Radia 90, także przygotowany musi zostać plan naprawczy dla Jastrzębskiej Spółki Węglowej:

A mówiła Anna Hetman prezydent Jastrzębia-Zdroju. Sprawą zajmował się Arkadiusz Żabka.

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj