Radio 90 logo

Gramy od 25 lat • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

Sanepid: Można chować zmarłych na rydułtowskim cmentarzu

Facebook Twitter

Teren uprzątnięty, nie ma żadnego zagrożenia, choć jeszcze w miniony czwartek (13.05.) było tutaj wielkie rozlewisko. Chodzi o teren cmentarza w Rydułtowach zalany podczas ulewnego deszczu.

Potężna nawałnica spowodowała utworzenie rozlewisk w wielu miejscach. Woda zalewała piwnice, posesje, także sporo jej zalegało na terenie nekropolii. Dzisiaj, jak sprawdziliśmy, teren jest już uporządkowany. Rodziny i bliscy zmarłych oczyszczali z grobów pozostałości po burzy.

Nie ma żadnych przeciwwskazań, żeby urządzać w tym miejscu pochówki – mówi Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Wodzisławiu Śląskim, Barbara Orzechowska:

Barbara Orzechowska: Ulewa i podtopienia nie wyrządziły szkody w nagrobkach. Woda zeszła, tej wody nie było tam dużo. Od piątku (21.05.) według informacji uzyskanych przez proboszcza, jak i osoby zarządzającej utrzymaniem porządku, otrzymaliśmy informację, że teren cmentarza jest porządkowany, mamy zdjęć. Dzisiaj też pani pojechała zobaczyć, czy wszystko jest ok.

Jak dodaje Orzechowska, trzeba pamiętać o odkażeniu studni, nawet jeśli woda jest używana tylko do mycia:

Barbara Orzechowska: Cały teren powiatu wodzisławskiego jest wodociągowany, więc my nie prowadzimy ani ewidencji studni prywatnych ani nadzoru nad studniami. Natomiast jeżeli taka studnia została zalana, to bez czyszczenia i odkażania absolutnie z takiej wody nie należy korzystać. Umieściliśmy na naszej stronie internetowej kilka ulotek, czyli ogólne materiały dla powodzian m. in. jak dezynfekować pomieszczenia, bo to też się może przydać, o chorobach zakaźnych oraz informacja o wodzie do picia i w tej informacji szczegółowo jest opisany proces czyszczenia i dezynfekcji różnego typu studni.

Poniżej znajdziecie filmowe podsumowanie ostatnich burz i nawałnic.

Czytaj także:

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj