Radio 90 logo

Gramy od 25 lat • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

Sanepid: ”Trudno taką wodę pić, choć jest ona bakteriologicznie czysta”

Facebook Twitter

"Trudno taką wodę pić, choć jest ona bakteriologicznie czysta"- mówi Radiu 90 Barbara Orzechowska, dyrektorka Powiatowej Stacji Sanitarno- Epidemiologicznej w Wodzisławiu Śląskim.

fot. wodzislaw-slaski.pl

Jak już wiecie z wiadomości Radia 90, w kranach w wielu miejscach regionu pojawiła się rdzawa woda. Wszystko przez jej większy pobór, który zmusił wodociągi do zwiększenia ciśnienia w rurach. Niestety spowodowało to wypłukanie rur z osadów.

W poniedziałek (21.06.) w wodzisławskim sanepidzie odbyła się narada w związku z sytuacją, jaka od kilku dni ma miejsce.

Barbara Orzechowska: Bakteriologicznie jest czysta, a to jest najważniejsze. Takiego zagrożenia sanitarnego nie ma, natomiast do picia to ciężko, trudno ją używać nawet do spożycia.

Radio 90: Pozostaje zatem alternatywa w postaci wody butelkowanej ze sklepu albo ze studni.

Barbara Orzechowska: Najlepiej. My też się staramy wymusić jakieś beczkowozy, ale to też jest woda przeznaczona do celów gospodarczych. Będziemy o te beczkowozy walczyć, tylko wodociągi muszą mieć informacje od mieszkańców, gdzie je posłać.

Dodajmy, że woda była badana przez Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji w Wodzisławiu Śląskim i ma podwyższony poziom żelaza.

Komunikat firmy Esox, która dostarcza wodę dla Radlina:

W ten weekend woda na terenie miasta Radlina i miast ościennych miała rdzawy kolor. W niektórych miejscach już w niedzielę woda była czysta, w innych sytuacja może jeszcze trwać.

Dostawca wody hurtowej, z uwagi na zwiększony pobór wody, a co za tym idzie zwiększone ciśnienie w rurach, dostarczył i do naszego miasta wodę w kolorze rdzawym (większa ilość rdzy w wodzie zabarwiła kolor wody). Woda ta nie była skażona bakteriologicznie.

Osoby chcące zaopatrzyć się w wodę, po zgłoszeniu się do dyspozytora naszej firmy, mogły zaopatrzyć się w wodę pitną wprost z naszej studni przy ul. Wantuły.

Aktualnie służby technicznie delikatnie odpuszczają wodę na końcówkach sieci, aby wznowić dostawę czystej wody.

W związku z powyższym prosimy o racjonalne korzystanie z zasobów wodnych, w szczególności używanie deszczówki do podlewania ogródków.

Komunikat Przedsiębiorstwa Wodociągów i Kanalizacji w Wodzisławiu Śląskim:

Woda o powyżej jakości dostarczana jest w całości od naszego głównego dostawcy tj. Górnośląskiego Przedsiębiorstwa Wodociągów S.A. w Katowicach.

Woda o obniżonej jakości występuje przede wszystkim na terenie Radlina oraz centrum Wodzisławia Śl.

Woda w sieci koloru rdzawego jest czysta bakteriologicznie i po przefiltrowaniu nadaje się picia.

Odpowiednie służby PWiK Sp.z o.o. zostały zaangażowane do usuwania skutków dostawy wody o pogorszonych parametrach – trwa intensywne płukanie sieci oraz na bieżąco reagujemy na poszczególne zgłoszenia mieszkańców.

Osobom potrzebującym dostarczamy wodę w zbiornikach oraz butelkowaną.

Potrzebę dowozu wody prosimy zgłaszać do Dyspozytora PWiK – tel. 32 455 26 34, email: dyspozytor@pwik-wodzislaw.pl. Ponadto wodę butelkowaną można pobrać również osobiście w siedzibie PWiK przy ul. Marklowickiej 15 – dyspozytornia.

Dołożymy wszelkich starań, aby powyższe uciążliwości zostały w jak najszybszym czasie usunięte.

Klienci, którzy ucierpieli z powodu powstałej sytuacji mogą zgłaszać szkody:

pisemnie na adres naszego przedsiębiorstwa, lub
– na adres email: poczta@pwik-wodzislaw.pl

Czytaj także:

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj