Radio 90 logo

MUZYKA WYBRANA DLA CIEBIE • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

Wicepremier Sasin brał udział w sztabie kryzysowym na Śląsku

Facebook Twitter

Prawie 4 tysiące osób zakażonych na Śląsku, wśród nich 799 górników i ponad 650 osób to członkowie najbliższych rodzin. Spada za to liczba hospitalizowanych w naszym województwie zakażonych koronawirusem- to z kolei dobra wiadomość po dzisiejszym (12.05.) posiedzeniu sztabu kryzysowego w Śląskim Urzędzie Wojewódzkim w Katowicach.

Fot. facebook.com/JWieczorekPL/

Badania przesiewowe górników zostaną zakończone w czwartek (14.05.)- zapowiedział Jarosław Wieczorek, wojewoda śląski.

Jesteśmy przygotowani, żeby przyjąć bardzo dużą liczbę osób w szpitalach, jak również w izolatoriach. Mamy w tej chwili przygotowane prawie 500 miejsc w izolatoriach, gdzie niecałe 100 osób przebywa w tym izolatorium, z czego 41 osób to są osoby pracujące na terenie kopalni. Na ten moment pracują laboratoria w całej Polsce tak, aby normalne bieżące badania na rzecz pacjentów szpitalnych, na rzecz mieszkańców naszego województwa były normalnie realizowane i zabezpieczone przez laboratoria województwa śląskiego.

Jarosław Wieczorek, wojewoda śląski

Zdecydowana większość zakażonych górników czuje się dobrze i przechodzi chorobę w sposób łagodny. W dzisiejszym (12.05.) posiedzeniu wziął udział Jacek Sasin, wicepremier i minister aktywów państwowych:

Żeby przeciwdziałać dzisiaj rozprzestrzenianiu się epidemii, szefowie spółek górniczych: Polskiej Grupy Górniczej i Jastrzębskiej Spółki Węglowej podjęli decyzję o wyłączeniu tych kopalń, z pracy tych kopalń, w których stwierdzono ogniska epidemii. To są trzy kopalnie w Polskiej Grupie Górniczej, jedna w tej chwili w Jastrzębskiej Spółce Węglowej. Wszyscy pracownicy tych kopalń są badani za pomocą testów. W momencie zakończenia tych badań, stwierdzenia, którzy pracownicy są zdrowi, będzie możliwe ponowne uruchomienie kopalń. Dzisiaj w tych kopalniach pracują tylko niezbędni pracownicy, którzy utrzymują te kopalnie w takim stanie, aby były one bezpieczne, aby przywrócić je do pracy, kiedy będzie taka możliwość.

Jacek Sasin, wicepremier i minister aktywów państwowych

Jacek Sasin nie ukrywa, że epidemia pogarsza sytuację w górnictwie:

Bardzo intensywnie pracujemy nad takim całościowym projektem, jeśli chodzi o restrukturyzację górnictwa, nie tylko poszczególnych spółek, nie tylko od Polskiej Grupy Górniczej. Jeśli chodzi o Polską Grupę Górniczą, to tak wynika to z porozumienia pomiędzy związkami zawodowymi a zarządem, że w najbliższym czasie zostanie przedstawiony cały program działań przez zarząd Polskiej Grupy Górniczej, który ma nakreślić plan funkcjonowania tej spółki aż do końca tego roku, ale niezależnie od tego ministerstwo przygotowuje całościowy program dla całego sektora górnictwa węglowego. Ten program będzie mógł być zaprezentowany do końca czerwca.

Kontynuowane są badania rodzin górników – dodaje wojewoda śląski, Jarosław Wieczorek:

Z jednej strony w tych trzech epicentrach- w których się pojawiło- mówimy tutaj o kopalni Bobrek, mówimy o Jankowicach i na Murckach-Staszic, to jest realizowane badanie rodzin już przez kilka tygodni, także ta akcja jest realizowana, a od dzisiaj kontynuujemy wymazywanie rodzin od górników, którzy w wyniku przesiewu mają zdiagnozowany wynik dodatni. Będziemy to realizować, aż wszystkie rodziny górników z wynikiem dodatnim zostaną przebadane.

Wojewoda apeluje do mieszkańców województwa śląskiego o zachowanie reżimu sanitarnego, by zapobiec rozprzestrzenianiu się koronawirusa, a wicepremier Jacek Sasin zdementował informacje o planach odseparowania Śląska od reszty kraju.

Czytaj także:

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj