Radio 90 logo

MUZYKA WYBRANA DLA CIEBIE • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

Satelity Starlink na niebie. Dzisiaj (22.04.) będą wystrzelone [WIDEO]

Facebook Twitter

Po zmroku warto spojrzeć w niebo. W tym czasie można obserwować kilka ciekawych zjawisk.

Widać najjaśniejszy obiekt na niebie, czyli planetę Wenus, ale to co najbardziej interesuje teraz wszystkich, to satelity Starlink:

Jest to grupa około 60 satelitów, które jeden za drugim lecą sobie na niebie, bo one cały czas nabierają wysokości, jednocześnie się oddalając od ziemi. To taki globalny projekt, żeby tych satelitów było kilkaset tysięcy na nad naszą planetą, żebyśmy mogli dotrzeć z internetem w miejsca, gdzie jeszcze tego internetu nie ma. Do tego jest potrzebne zbudowanie infrastruktury przy pomocy takich maluteńkich jak na kosmiczne rozmiary, satelitów. I one są wystrzeliwane w takich grupach. Obserwować je możemy każdej nocy.

wyjaśnia Dawid Barteczko z grupy „Astrohunters”. Projekt realizowany jest przez amerykańską firmę:

Firma nazywa się SPaceX, właścicielem jest Elon Musk. Z wyrzutni rakiet jest to wystrzeliwane. Mają swoją technologię, swoje rakiety. Jest to taka dosyć potężna konkurencja dla wszystkich znanej organizacji NASA.

W ostatnich dniach na niebie można zobaczyć też spadające gwiazdy.

Astrohuntersom udało się zarejestrować przelot satelitów Starlink nad naszym regionem. Kolejne będą wystrzelone dzisiaj (22.04.) o 21.37 naszego czasu. Powinny być widoczne nad Polską nawet dziś w nocy lub jutro (23.04.).

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj