Radio 90 logo

Gramy od 25 lat • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

Schronisko dla bezdomnych w Żorach do likwidacji?

Facebook Twitter

Projekt takiej uchwały trafi pod obrady radnych na najbliższej sesji, którą zaplanowano na piątek (29.04.). Schronisko działa w mieście od 2015 roku. Są w nim 23 miejsca noclegowe i w ciągu całego roku jest w stanie przyjąć pod swój dach ponad 8 tysięcy osób. Jednak z roku na rok zainteresowanie tą formą pomocy maleje.

fot. vladvalkonen/ pixabay.com

Władze Żor obserwują taki trend w zasadzie od dwóch lat. W 2019 r. wykorzystano tylko 63% miejsc noclegowych, zaś w 2020 r. było to niespełna 40%. W tym roku jest jeszcze mniejsza liczba zainteresowanych schronieniem. Był taki okres, że w placówce mieszkały tylko 3 osoby. W związku tym wzrósł miesięczny koszt utrzymania jednego miejsca w schronisku, aktualnie to kwota prawie 2 i pół tysiąca złotych. Głównie tak wysoki koszt generują wydatki związane z zatrudnieniem, które jest wymagane w tego rodzaju placówce.

W mieście uznano, że likwidacja schroniska przyniesie oszczędności, a pojedynczymi przypadkami, kiedy takie wsparcie będzie potrzebne zajmie się wybrana w drodze konkursu organizacja pozarządowa. W ciągu ostatnich dwóch lat ponad 10 osobom bezdomnym gmina przyznała mieszkania socjalne, kolejnych 13 otrzymało miejsce w mieszkaniach chronionych, zaś część osób została ze względu na swój stan zdrowia umieszczona w Domu Pomocy Społecznej.

Projekt uchwały został negatywnie zaopiniowany przez Forum Związków Zawodowych, które twierdzi, że w czasie pandemii nie powinno się likwidować schroniska, z uwagi na zwiększającą się ilość osób bezdomnych, co może być skutkiem zwiększającego się poziomu bezrobocia w województwie śląskim. Ostateczną decyzję w tej sprawie podejmą jednak miejscy radni.

Wokół Ciebie dzieją się rzeczy ważne lub zabawne?
Nakręciłeś ciekawy film, zrobiłeś dobre zdjęcie?
Interesuje nas wszystko, co interesuje Ciebie i co dla Ciebie jest ważne.
Napisz do nas TUTAJ!

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj

Jak mija dzień? Sprawdź najważniejsze wiadomości z 25 lipca 2021