Radio 90 logo

MUZYKA WYBRANA DLA CIEBIE • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

Ścieżka przyrodniczo- edukacyjna „Do Gichty”. Leśnicy postawili tam tablice

Facebook Twitter

Na dziesięciu tablicach znajdziemy zagadnienia takie jak: co to są odnowienia naturalne, skąd wzięła się nazwa „gichta” czy jakie gatunki ptaków możemy spotkać na Pojezierzu Palowickim. Trasa "Do Gichty" liczy 4 kilometry.

Ścieżka przyrodniczo-edukacyjna „Do Gichty” przedstawia tematykę leśną jak i historyczną. Ścieżka liczy nieco ponad 4 km długości i prowadzi od parkingu przy Parku Botanicznym – Piaskownia w Żorach do leśnego miejsca postoju pojazdów w pobliżu źródełka pomiędzy Szczejkowicami a Żorami.

– opisuje Paulina Sobczuk z Nadleśnictwa Rybnik, to to nadleśnictwo przygotowało tablice.

Przypomnijmy: polecaliśmy Gichtę w portalu radio90.pl:

Na północ od centrum Żor, między Żorami a Orzeszem, stoi stara wieża wyciągowa działającej tutaj w pierwszej połowie XIX wieku huty „Waleska”. Wieża, zwana gichtą, dała nazwę dla całego miejsca, do którego ściągają rowerzyści. Można nie tylko popatrzeć na ceglaną wieżę, ale też posiedzieć wśród zieleni.

Gichta znajduje się na terenie Pojezierza Palowickiego, gdzie stawy hodowlane rozciągają się pomiędzy Czerwionką- Leszczynami, Żorami a Orzeszem, to część Parku Krajobrazowego Cysterskie Kompozycje Krajobrazowe Rud Wielkich, Kraina Górnej Odry.

Wieża, zwana gichtą, służyła do wyciągania za pomocą ręcznego dźwigu wsadu – czyli darniowej rudy żelaza, węgla drzewnego i topników – na sporą wysokość, aby zasypać nim zbudowany w pobliżu cylindryczny wielki piec. Budowla powstała w latach 30. XIX wieku na rzucie zbliżonym do kwadratu. Liczy 15 m wysokości, rozmiar wnętrza wynosi 610 na 775 cm. Mury mają prawie metr grubości.

– czytamy na slaskie.travel.

Czytaj także:

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj