Segregacja śmieci w Czerwionce-Leszczynach: odpady tekstylne wozimy do PSZOK-u
Segregacja śmieci w Czerwionce-Leszczynach to niezwykle ważny temat. W gminie są już na przykład specjalne pojemniki do oddzielania zużytego oleju, teraz podejść trzeba do tematu nowej frakcji - odpadów tekstylnych. Przypominamy, że od 1 stycznia 2025 roku, zgodnie z przepisami Unii Europejskiej, wszedł w życie obowiązek selektywnego zbierania odpadów typu: tekstylia, odzież, obuwie. Nowe przepisy mają służyć ograniczeniu ilości tekstyliów trafiających na składowiska odpadów, zwiększeniu recyklingu materiałów tekstylnych, a także promowaniu ponownego użycia odzieży.
Segregacja śmieci w Czerwionce-Leszczynach
W gminie Czerwionka-Leszczyny tekstylia i zużytą odzież można oddać w Punkcie Selektywnego Zbierania Odpadów Komunalnych (ul. Polna 6) od poniedziałku do piątku w godz. od 9:00 do 16:30 oraz w soboty w godz. od 8:00 do 12:30.
Niepotrzebną odzież w dobrym stanie, nadającą się do dalszego użytkowania można także oddawać w ramach zbiórek prowadzonych przez organizacje społeczne i charytatywne, na przykład do specjalnych pojemników Polskiego Czerwonego Krzyża.
Do grudnia 2024 roku tekstylia i zużyta odzież trafiały do pojemników na odpady zmieszane. Od stycznia 2025 umieszczenie ich w tym pojemniku będzie traktowane jako brak segregacji, co może skutkować naliczeniem podwyższonej opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi. Segregacja tekstyliów jest ważna. Nie tylko pomaga chronić środowisko, jest także pierwszym krokiem do ponownego wykorzystania surowców
– mówi Elżbieta Student, naczelnik Wydziału Gospodarowania Odpadami w UGiM Czerwionka-Leszczyny.
Przemysł tekstylny ma negatywny wpływ na środowisko. Jak podaje Ministerstwo Klimatu i Środowiska przeciętna Europejka czy Europejczyk, co roku kupuje około 26 kg ubrań. Zgodnie z badaniami prowadzonymi przez Wspólne Centrum Badawcze (JRC) całkowita ilość odpadów włókienniczych – obejmująca odzież i obuwie, wyroby włókiennicze używane w gospodarstwach domowych, techniczne wyroby włókiennicze oraz odpady poprzemysłowe i przedkonsumenckie – w 2019 r. wyniosła 12,6 mln ton (10,9 mln ton odpadów pokonsumenckich i 1,7 mln ton odpadów poprzemysłowych i przedkonsumenckich). Wygenerowano 5,2 mln ton odpadów odzieży i odpadów obuwniczych, co odpowiada około 11 kg odpadów na osobę rocznie w UE.
Jak wynika z badań Ministerstwa Klimatu i Środowiska obecnie około 78% pokonsumenckich odpadów włókienniczych, obejmujących odzież i obuwie oraz wyroby włókiennicze używane w gospodarstwach domowych i techniczne wyroby włókiennicze, nie jest zbieranych selektywnie. To oznacza, że trafiają one do zmieszanych odpadów z gospodarstw domowych, przeznaczonych do spalenia lub składowania.
Czytaj także:
- Czerwionka-Leszczyny przegrywa walkę ze smogiem? Tak twierdzi Polski Alarm Smogowy
- Nowy żłobek w Leszczynach szuka pracowników