Radio 90 logo

MUZYKA WYBRANA DLA CIEBIE • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

Sejmik za wsparciem branży turystycznej

Facebook Twitter

Do 100 milionów złotych – nawet tyle pieniędzy może trafić do gmin turystycznych. Z pomocą chciałby im przyjść marszałek województwa śląskiego. To na razie propozycja, ale pierwszy krok ku temu został już poczyniony.

Podczas sesji rady sejmiku, jednogłośnie zaakceptowano oświadczenie dotyczące wsparcia branży turystycznej z terenu województwa śląskiego.

Za przyjęciem tego byli wszyscy radni

– mówi Andrzej Molin, radny Sejmiku Województwa Śląskiego: To daje zielone światło dla marszałka.

Pan marszałek ma teraz możliwość opracowania szczegółów programu pomocy. Gminy turystyczne, gminy całego województwa śląskiego dla których ta branża jest istotna, będą mogły zwrócić się do pana marszałka o udzielenie takiej pomocy. Pytałem o ramy, pan marszałek powiedział, że nie więcej niż 100 milionów złotych, to jest bardzo duża kwota. To nie tylko byłby budżet samego województwa śląskiego ale widzi również możliwość uruchomienia środków UE.

W pierwszym kwartale przyszłego roku o pomoc mogłyby się ubiegać gminy górskie, które najwięcej stracą w sezonie zimowym, w dalszych miesiącach samorządy m.in. z terenu Jury Krakowsko-Częstochowskiej. Straty spowodowane są ujednoliceniem w kraju terminu ferii zimowych oraz zamkniętymi od wielu tygodni hotelami, pensjonatami i restauracjami.

Nasz cały klub Koalicji Obywatelskiej, zwracaliśmy się z takim apelem również do premiera. Po ogłoszeniu tych wszystkich restrykcji, które z jednej strony są zrozumiałe ze względu na występującą pandemię ale z drugiej strony w bardzo trudnej sytuacji stawiają przedsiębiorstwa naszych gmin turystycznych. Tu jest wielka nadzieja w tym, że takiego wsparcia udzieli pan marszałek, czyli województwo śląskie.

Wsparcie w początkowej fazie miałoby dotyczyć gmin żyjących z branży turystycznej. Chodzi o sfinansowanie inicjatyw związanych z propagowaniem aktywnych i bezpiecznych form wypoczynku, wspieranie poprawy infrastruktury turystycznej, czy organizację wydarzeń promujących atrakcje i obiekty turystyczne w regionie.

Czytaj także:

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj

Jak mija dzień? Sprawdź najważniejsze wiadomości z 29 maja 2024