Radio 90 logo

MUZYKA WYBRANA DLA CIEBIE • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

Sejsmograf w Czerwionce będzie na stałe?

Facebook Twitter

Czy Czerwionka- Leszczyny będzie miała na stałe swój sejsmograf? Chcą tego władze gminy w związku z coraz częstszymi wstrząsami odnotowywanymi na ich terenie.

fot. www.czerwionka-leszczyny.pl

Urzędnicy z Czerwionki Leszczyn przygotowują się do zawarcia porozumienia z Głównym Instytutem Górnictwa w sprawie montażu bezpłatnej instalacji aparatury sejsmograficznej oraz innych niezbędnych urządzeń związanych z rejestracją wstrząsów.

Są następstwami działań kopalni, zależało nam na zainstalowaniu aparatury, dzięki której będziemy mogli pomagać naszym mieszkańcom w zgromadzeniu odpowiednich danych – podkreśla burmistrz Wiesław Janiszewski.

Dzięki tej aparaturze będzie możliwość weryfikacji danych otrzymywanych z kopalń. Dziś mieszkańcy skarżą się na przegraną pozycję w sporach z górnictwem. Teraz ma być łatwiej. Umowa z GIG obowiązywać ma od marca. Raz na kwartał Główny Instytut Górnictwa będzie przekazywał do urzędu w Czerwionce Leszczynach, zebrane dane na temat wszystkich zarejestrowanych drgań, a także komentarz ekspertów dotyczący skali wystąpienia zjawisk.

Już w październiku ubiegłego roku odpowiednia aparatura do rejestracji zjawisk sejsmicznych została zainstalowana przez GIG w pomieszczeniach budynku przy Alei Św. Barbary. Teraz wiadomo, że sejsmograf ma pozostać w tym miejscu na stałe.

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj