Radio 90 logo

Gramy od 25 lat • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

Selfchecki w bibliotece w Żorach: „Są samoobsługowe. Są proste w użyciu. Są dla Ciebie.”

Facebook Twitter

Samoobsługa niczym w sklepie. W bibliotece w Żorach działają trzy punkty do samodzielnego wypożyczenia i zwracania książek. Selfchecki są proste w użyciu, trzeba zeskanować kartę czytelnika a potem położyć w jednym stosie książki do wypożyczenia.

W ten sam sposób można lektury oddać, w automatach można sprawdzić stan konta czy przedłużyć termin wypożyczenia książek.

Przypomnijmy: biblioteka w Żorach od 2020 roku działa w odrestaurowanym budynku starego młyna przy Rybnickiej, to nowoczesna placówka z długą historią. W tym miesiącu minęło 75-lecie żorskiej biblioteki.

Za Urzędem Miasta w Żorach przypominamy historię placówki:

Bibliotekę publiczną w Żorach powołano do życia 15 kwietnia 1946 roku na mocy dekretu Miejskiej Rady Narodowej. Nosiła wówczas nazwę Biblioteka Powszechna i funkcjonowała w budynku przy ulicy Dworcowej. Pod koniec 1947 roku, już jako Miejska Biblioteka Publiczna, zaczęła funkcjonować w budynku Szkoły Podstawowej przy ulicy Kościuszki 12, a w lutym 1953 przeniesiono ją do lokalu w Szkole Podstawowej nr 2 przy ulicy Rybnickiej 3 (obecnie ul. Klimka). W 1955 roku znalazła nową lokalizację w Domu Kultury przy ulicy Dolne Przedmieście 1. Rok 1979 przyniósł kolejną zmianę adresową i biblioteka zajęła lokal przy ulicy Dworcowej 7. Stąd w 1985 bibliotekę przeniesiono do budynku Urzędu Miasta pod przy Rynku 9, natomiast w latach 1989 – VII 2020 siedziba mieściła się w budynku na osiedlu Pawlikowskiego PU-13.

Dziś Biblioteka w Żorach to działająca w pięknej i nowoczesnej siedzibie instytucja, dostosowana do standardów europejskich, przyjazna osobom z niepełnosprawnościami, posiadająca szeroką i konkurencyjną ofertę działalności kulturalnej i edukacyjnej o charakterze nie tylko regionalnym, ale i ponadregionalnym, a nawet międzynarodowym. Stale rośnie też grono czytelników i sympatyków żorskiej biblioteki.

Choć pandemia mocno pokrzyżowała zamierzone obchody jubileuszu, to jednak do końca roku MBP w Żorach będzie zapraszała mieszkańców na interesujące spotkania, ciekawe warsztaty i wystawy oraz inne wydarzenia związane z historią biblioteki. Czytelnicy będą mogli pozyskać specjalne rocznicowe karty biblioteczne oraz okolicznościowe gadżety. Mieszkańcy mogą wpisywać życzenia do pamiątkowej księgi.

Czytaj także:

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj

Jak mija dzień? Sprawdź najważniejsze wiadomości z 6 maja 2021