Radio 90 logo

Gramy od 25 lat • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

Sen nastolatka – jak zapewnić mu energetyczny odpoczynek? [materiał partnera]

Facebook Twitter

Okres dojrzewania to czas, w którym młody organizm zużywa sporo energii. Warto więc zrobić wszystko, by nastolatek miał zapewniony zdrowy, relaksujący i mocno energetyczny odpoczynek. Co zrobić, by budził się on rano w pełni wypoczęty i gotowy na wyzwania kolejnego dnia? Dowiesz się tego, czytając dzisiejszy artykuł.

Dlaczego sen jest tak ważny?

Każdy organizm do prawidłowego działania potrzebuje wielu rzeczy, ale to sen wydaje się najważniejszym czynnikiem, który pozwala zachować pełną sprawność i wysoką koncentrację. Dowiedziono, że ma on bardzo duży wpływ na pracę mózgu, ale nie oznacza to wcale, że wystarczy odespać 12 godzin i będziemy czuć się wyspani. Długość snu nie ma tak dużego wpływu na poziom wyspania się jak i jego efektywność. Możemy więc przespać nawet 15 godzin i obudzić się zmęczeni. Dlaczego? Powodów takiego stanu rzeczy może być wiele, zaczynając od złej temperatury, a kończąc na słabej jakości materacu. Warto pamiętać, że ten ostatni ma ogromny wpływ nie tylko na jakość snu, ale także eliminuje ryzyko powstawania wad postawy, o czym więcej przeczytać można na: https://sleepinghouse.pl/artykul/materac-dla-nastolatka—czym-powinien-si-wyrnia.

Zbyt duża liczba bodźców może rozpraszać i nie pozwoli się wyspać

Młodzi ludzie bardzo często mają problem ze snem, bo nie umieją oderwać się od codziennych obowiązków. Z pomocą bez wątpienia nie przychodzą nowoczesne technologie. Stały dostęp do smartfonów i portali społecznościowych sprawia, że ich mózg nie ma czasu na przejście w tryb odpoczynku. To właśnie dlatego tak ważne jest nauczenie nastolatka pewnych zdrowych nawyków, które pozwolą mu wyciszyć się przed wejściem do łóżka. Pamiętajmy, że młody wiek i intensywne dojrzewanie sprawiają, że organizm bardzo często domaga się dziennej drzemki. Warto więc umożliwić młodemu człowiekowi wypoczynek dzienny, jeśli tego potrzebuje. Pamiętajmy jednak, by drzemka nie trwała zbyt długo. Naukowcy wskazują, że optymalny odpoczynek dzienny w postaci drzemki nie powinien przekraczać 20-30 minut. Dłuższy sen może bowiem powodować pewne problemy z zaśnięciem w porze nocnej, co bardzo źle będzie działać na nastolatka. Warto zadbać, by w sypialni młodego człowieka znalazło się wygodne łóżko wyposażone w odpowiedni materac, ale więcej na ten temat przeczytamy na: https://sleepinghouse.pl/artykul/jaki-materac-mlodziezowy-wybrac.

Odpowiedni materac i przyjazny mikroklimat w domu to absolutna podstawa

Nie da się ukryć, że jednym z najważniejszych elementów każdej sypialni jest łóżko, a właściwie sam materac. To właśnie on odpowiada za odpowiednie ułożenie ciała w trakcie nocnego odpoczynku i pozwala na kojący sen. Wbrew pozorom wybór wcale nie jest łatwy, bo na rynku znaleźć można bardzo dużo produktów marnej jakości. Aby wybrać coś odpowiedniego dla nastolatka, warto udać się do dobrego sklepu i wybrać idealny materac w Tarnowie na materacetarnow.euJeśli zależy nam na bardzo wysokiej jakości, powinniśmy zainteresować się produktami firmy Hilding, która zapewnia dobrą cenę, ale przede wszystkim perfekcyjne dopasowanie materaca do naszych preferencji. To produkt w 100% dopasowany i idealnie nadający się nie tylko dla nastolatków, ale także dzieci i ludzi starszych. Pamiętajmy, że bardzo ważną rzeczą jest stworzenie w domu, a przede wszystkim w sypialni idealnego mikroklimatu. Temperatura poniżej 21 stopni Celsjusza i wilgotność około 60% zapewnią bardzo dobre warunki do wypoczynku.

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj