Radio 90 logo

MUZYKA WYBRANA DLA CIEBIE • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

Seniorki nie dały się nabrać. Kolejni oszuści w natarciu. Uważajcie! Ostrzeżcie innych!

Facebook Twitter

To już prawdziwa plaga. Także policja z Jastrzębia-Zdroju informuje o próbach oszustw starszych osób, tym razem nieudanych.

fot.pixabay.com

Do prób oszustwa doszło wczoraj (14.09.) między godzinami 11:00 a 13:00. Na telefon do 73, 81 oraz 93-latki zadzwoniła kobieta podająca się za córkę. Poinformowała o trudnej sytuacji i poprosiła o pomoc finansową. Kobiety w trakcie rozmowy zorientowały się od razu, że to próba oszustwa i zadzwoniły po policjantów. Tym razem czujność i niezwłoczny kontakt z Policją uchroniły zgłaszającego przed konsekwencjami utraty pieniędzy.

Pamiętajmy, że oszuści często wykorzystują naszą łatwowierność i zmuszają do działania pod presją czasu. Odbierając telefon od bliskich, którzy pilnie potrzebują naszej pomocy finansowej, a także od „policjantów”, czy innych „urzędników”, którzy chcą nas zaangażować w działania mające uchronić nasze oszczędności, kierujmy się zasadą ograniczonego zaufania.

Przypominamy, że Policja nie prowadzi tego typu spraw i nie angażuje społeczeństwa w sytuacje, w których koniecznym jest przekazanie własnych pieniędzy. Oszuści wykorzystują ufność oraz dobre serce osób, które nie potrafią odmówić pomocy w trudnej sytuacji.

Niespodziewane telefony osób podających się za policjantów lub bliskich, nie muszą zakończyć się utratą finansów, jeżeli będziemy przestrzegali kilku podstawowych zasad:
• jeżeli rozmówca proponuje Ci, że możesz potwierdzić autentyczność dzwoniącego policjanta pod numerem 112 – zanim zadzwonisz pod ten telefon sprawdź, czy rozłączyłeś poprzednią rozmowę;
• Policja nigdy nie prosi o przekazanie pieniędzy;
• nie działaj pochopnie pod presją czasu;
• po rozmowie zadzwoń do kogoś bliskiego na znany Ci numer telefonu, by opowiedzieć o zdarzeniu – nie może być ono tajemnicą;
• jeśli nie możesz skontaktować się z najbliższymi, niezwłocznie powiadom Policję o takim zdarzeniu, dzwoniąc pod numer 112;
• rozmawiaj o sytuacji z domownikami i nie pozwól, abyś z nagłym problemem pozostał sam.

Czytaj także:

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj