Radio 90 logo

MUZYKA WYBRANA DLA CIEBIE • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

Seniorzy skorzystali z zaproszenia. Wzięli udział w badaniach wykrywających demencję

Facebook Twitter

Ponad 40 seniorów z subregionu zachodniego województwa śląskiego skorzystało z badań wykrywających demencję i Alzheimera w Jastrzębiu. Mogą zgłaszać się kolejne osoby.

senior
fot. Pixabay

To był nowatorski projekt prowadzony przez stowarzyszenie EBI Association wspólnie z Fundacją JSW.

Aneta Bagińska: Badanie to było pod kątem sprawdzania zaburzeń pamięci, wykrywania wczesnych objawów demencji czy choroby Alzheimera. Jak najbardziej. Innowacyjne narzędzie, które zostało wykorzystane, zostało opracowane w ramach projektu finansowanego przez Narodowe Centrum Badania i Rozwoju.

– mówi Aneta Bagińska ze stowarzyszenia EBI.

Przypomnijmy, że badanie wykonywane było przez telefon, przez video lub w kontakcie osobistym. Senior odpowiadał samodzielnie na 18 pytań. W tym czasie nie mógł korzystać z żadnych notatek, powinien skupić się na teście. Dzięki odpowiedziom na pytania, które oceniają różne funkcje mózgu, otrzymywano pierwsze wyniki – poziom ewentualnych zaburzeń i ryzyko ich postępowania. W pilotażu udział brały osoby powyżej 60. roku życia. Badania są kontynuowane:

Aneta Bagińska: Tym razem są skierowane do osób powyżej 55 roku życia, mieszkańców Jastrzębia-Zdroju. Jeżeli chodzi o same badania, to dla osób ogólnie dostępnych powyżej 55 roku życia tylko mieszkańcy Jastrzębia, ponieważ projekt jest finansowany z miasta Jastrzębie-Zdrój. Bardzo dużo osób w wieku powyżej 55 roku życia powyżej 60. same się zgłaszają, bo już u siebie zauważają pierwsze objawy niepokojące, jeżeli chodzi o pamięć, zaburzenia funkcji poznawczych.

Jak zgłosić się na badanie?

Można się do niego zgłaszać przez stronę Stowarzyszenia „EBI Association” www.ebi.org.pl lub osobiście w biurze w Jastrzębiu-Zdroju przy ul. Armii Krajowej 25.
STOWARZYSZENIE „EBI ASSOCIATION”
0048 32 3075222
biuro@ebi.org.pl
www.ebi.org.pl
ul. Armii Krajowej 25
44-330 Jastrzębie-Zdrój

Czytaj także:

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj