Radio 90 logo

MUZYKA WYBRANA DLA CIEBIE • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

Sesja budżetowa: „To najtrudniejszy budżet w historii Rybnika”

Facebook Twitter

Sesja budżetowa w Rybniku, dziś (12.12.) o 16.00 w Urzędzie Miasta, także do obejrzenia w sieci. Punkt 7 to przyjęcie budżetu Miasta na 2020 rok.

fot.W.Troszka/ rybnik.eu

Z wiadomości Radia 90 wiecie, że to będzie rok cięć i oszczędności.

To najtrudniejszy budżet w historii Rybnika

– mówił w studio Radia 90 prezydent Piotr Kuczera, i tłumaczył, że to efekt kilku czynników:

Do oświaty coraz więcej dopłacamy. Tracimy dochody z podatku PIT w dużej części z powodu ulgi, która być może jest ukłonem w stronę naszych mieszkańców, ale ci sami mieszkańcy po drugiej stronie zobaczą, że w kasie miasta, czyli de facto w naszej wspólnej kasie tych pieniędzy jest mniej. Według szacunków Ministerstwa Finansów o 28 mln zł. Do tego dochodzi podatek od wyrobisk górniczych, który też spadł na nas jak grom z jasnego nieba po wyroku Naczelnego Sądu Administracyjnego- tu do zwrotu jest blisko 60 mln zł, natomiast to się musi przygotować. Mamy również ulgi termomodernizacyjne, które są dobre, ale z drugiej strony, myślę, że opinia publiczna powinna wiedzieć, że połowa tej kwoty do de facto finanse samorządów.

Zobacz prezentację budżetu na 2020 rok!

Czwartkowa (12.12.) sesja to właśnie przyjęcie uchwały z apelem do premiera o sprawiedliwe finansowanie samorządów. Taki apel przygotowały wszystkie samorządy zrzeszone w Śląskim Związku Gmin i Powiatów, chodzi o to, aby rząd zabezpieczył finansowanie zlecanych przez siebie zadań.

Samorządy aktywnie uczestniczą w procesach rozwoju kraju i wypracowaniu wzrostu PKB. Dlatego też powinno się im zapewnić stabilne źródła finansowania zadań zarówno własnych, jak i zleconych z poziomu administracji centralnej. W przeciwnym razie grozi to zahamowaniem rozwoju lokalnego

– czytamy w stanowisku Związku.

Fot. ŚZGiP / rybnik.eu

I jeszcze jeden punkt z planu obrad: oficjalnie mają być przyjęte nazwy dla odcinków drogi Pszczyna- Racibórz, które już są wybudowane. Trasa od ulicy Wodzisławskiej do samych Żory ma nosić nazwę- po prostu- „Droga Regionalna”, a wybudowany odcinek pomiędzy Drogą Regionalną a Obwiednią Południową ma się oficjalnie nazywać „Drogą Śródmiejską”. Te nazwy są już w użyciu, teraz pojawią się w dokumentach, tak samo jak nazwy węzłów drogowych, te pochodzą od ulicy przy których powstały: Gotartowicka, Świerklańska, Chwałowicka, Śródmiejska i Wodzisławska.

  •  „Węzeł Gotartowicka” na przecięciu z drogą powiatową o numerze 7004 S – ulica Gotartowicka,
  • „Węzeł Świerklańska” na przecięciu z drogą gminną o numerze 180439 S – ulica Tkoczów,
  • „Węzeł Chwałowicka” na przecięciu z drogą wojewódzką o numerze 929 – ulica Chwałowicka,
  • „Węzeł Śródmiejska” na połączeniu z nowo wybudowaną drogą – ulica Śródmiejska,
  • „Węzeł Wodzisławska” na przecięciu z drogą krajową o numerze 78 – ulica Wodzisławska.

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj