Radio 90 logo

MUZYKA WYBRANA DLA CIEBIE • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

Setki płonących pochodni rozświetlą centrum Żor! Będzie procesja z ogniem

Facebook Twitter

To święto unikatowe w skali całego świata. Już dziś (11.05.), po raz 316. obchodzone będzie Święto Ogniowe. Dzisiaj (11.05.), odbędzie się także Żorski Bieg Ogniowy. To impreza nocna, również w blasku pochodni, rozpocznie się o godz. 22.00. Start i meta 5- kilometrowego biegu znajdują się przy ul. ks. Klimka.

Wszystko zaczęło się 11 maja 1702 roku, wtedy wybuchł pożar – ani nie największy, ani nie najbardziej tragiczny- ale strawił znaczną cześć miasta. Od tego czasu, co roku przez Żory przechodzi procesja, w której mieszkańcy idąc z pochodniami w rękach, proszą o błogosławieństwo i zachowanie miasta od ognia. Święto ogniowe ma charakter religijny, ale też jest świętem tych, którzy na co dzień walczą z ogniem.

O godz. 17.30 obchody rozpocznie apel strażacki. O godz. 19.30 msza w kościele pw. Filipa i Jakuba w Żorach, a po niej, już po zmroku przejście z pochodniami. To tradycja, ale nowością będzie multimedialne widowisko: w Żorach pokazany będzie video mapping 3D, połączony z laserowym show.

Szczegóły na plakacie:

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj

Jak mija dzień? Sprawdź najważniejsze wiadomości z 28 maja 2024