Radio 90 logo

Gramy od 25 lat • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

Setki spadających gwiazd i kosmiczne ciekawostki. Czy wiesz, że latem nie ma… nocy?

Facebook Twitter

Do stu życzeń na godzinę! Dziś (12.08.) w nocy na niebie natężenie pięknego zjawiska zwane potocznie deszczem meteorów. Ale na niebie nad naszymi głowami - nawet gołym okiem - można zaobserwować o wiele więcej niezwykłych obiektów. A na kosmiczny deser... ciekawostka o letniej nocy...

O szczegółach Grzegorz Przybyła z Koła Astronomicznego Albireo:

W ciągu godziny będziemy mogli zaobserwować nawet do stu meteorów, popularnie nazywanych najczęściej spadającymi gwiazdami. Dowiedzmy się więc, czym tak naprawdę jest spadająca gwiazda:

Jeżeli pogoda nie pozwoli nam na oglądanie perseidów dziś w nocy, jeszcze nic straconego!

Meteory zasługują na nie większe zainteresowanie niż komety, od których pochodzą:

Sonda jest skonstruowana przez Europejską Agencję Kosmiczną, do której należy także Polska. Zobacz animowany film o sondzie. Polacy zbudowali jedną z części lądownika – zobacz. Dzięki badaniom komet możemy odkrywać tajemnice naszego układu słonecznego:

Zobacz, jak wygląda lądownik – tutaj. A tutaj zdjęcie komety. Co poza perseidami możemy aktualnie obserwować na niebie nad naszymi głowami?

A teraz coś, co z pewnością Was zaskoczy – latem nie ma nocy!

Ostatnio mieliśmy okazję obserwować superksiężyc. Nasz naturalny satelita nadal jest jaśniejszy niż zwykle. Wielu z nas narzeka, że nie może przez to zasnąć. Czy rzeczywiście występuje zależność między pełnią księżyca, a trudnościami ze snem?

Astronomiczne wątpliwości rozwiewał i kosmicznymi ciekawostkami raczył nas Grzegorz Przybyła z Koła Astronomicznego Albireo. Rozmawiała Monika Turoń.

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj