Radio 90 logo

Gramy od 25 lat • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

Sezon na włamania w regionie. 10 zasad jak nie dać się okraść

Facebook Twitter

Szybko zapadający zmrok to jeden z powodów, dla których sezon zimowy, jest sezonem na włamania. Właśnie teraz policja odnotowuje więcej przypadków kradzieży w mieszkaniach i domach jednorodzinnych. Ostrzega i prosi o zgłaszanie niepokojących sygnałów.

fot.fbhk/pixabay.com

Złodzieje włamują się do miejsce, które najpierw obserwują, dlatego naszą uwagę powinno zwrócić auto, którego zwykle nie widać w okolicy, albo kręcący się nieznajomi. Złodzieje w ten sposób zdobywają informacje o naszych zwyczajach: o której wychodzimy z domu, czy ktoś zostaje, czy mamy psa.

Ostrożni powinni być jednak nie tylko mieszkańcy domów jednorodzinnych, ale i dużych bloków, w których sąsiedzi nie zawsze się znają. Korzystają bowiem z tego złodzieje, którzy wiedzą, że jest mała szansa, aby ktoś zwrócił uwagę na to, że do mieszkania wchodzi ktoś, kto w nim nie mieszka.

– czytamy na stronie policji z Rybnika.

fot.S_Salow/pixabay.com

O czym należy pamiętać?

  • Nigdy nie zostawiaj kluczy w „umówionym” miejscu (np. pod wycieraczką czy na parapecie). Miejsca te są doskonale znane złodziejom więc znalezienie ich nie sprawi złodziejowi żadnych trudności.
  • Nie wkładaj w drzwi kartek informujących, gdzie jesteś i o której wrócisz. Znajomy może nie przyjść, a dzięki tobie złodziej wie ile ma czasu na włamanie.
  • Wzmóż czujność i zwracaj szczególną uwagę na wszelkie obce osoby oraz pojazdy parkujące w rejonie posesji, których zachowanie budzi podejrzenie. Niezwłocznie poinformuj policję jeśli cokolwiek wyda ci się podejrzane.
  • W przypadku nieobecności domowników warto pozostawić zapalone światło przynajmniej w jednym z pomieszczeń – jest to sygnał dla złodzieja, że w domu ktoś jest.
  • Wychodząc z mieszkania dokładnie zamykajmy drzwi i zabezpiecz okna tak aby nie można ich było otworzyć z zewnątrz.
  • Nie trzymaj wszystkich pieniędzy i kosztowności w jednym miejscu. Jeżeli posiadasz cenne przedmioty, oznacz je w dyskretnym miejscu (w przypadku utraty będzie łatwiej je zidentyfikować). Najlepszym zabezpieczeniem dla pieniędzy, drogocennej biżuterii oraz kosztowności są konta bankowe i depozyty.
  • Gdy zorientujesz się, że ktoś obcy był w mieszkaniu, natychmiast zawiadom policję. Nic nie ruszaj, nie zamykaj okien, nie sprzątaj. Zawiadom też policję, gdy zaniepokoją Cię np. odgłosy dochodzące z mieszkania sąsiadów. Nagła przeprowadzka sąsiadów, wizyta kilku panów u samotnej sąsiadki lub wyjący pies powinny wzbudzić podejrzenie.

Nie ma lepszego zabezpieczenia twojego mieszkania niż dobry sąsiad.

Niech cię nie irytuje, kiedy otwiera drzwi, gdy przychodzą do ciebie goście. Możesz być pewien, że jeśli przyjdzie złodziej, sąsiad nie zapomni uchylić drzwi. Sam też interesuj się osobami obcymi będącymi na klatce schodowej i np. zapytaj kogo szukają.

– radzi policja.

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj