Radio 90 logo

MUZYKA WYBRANA DLA CIEBIE • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

Sierpień na lotnisku w Pyrzowicach. Kolejny trudny miesiąc

Facebook Twitter

Lotnisko Pyrzowice podsumowuje drugi wakacyjny miesiąc jeśli chodzi o obsługę ruchu pasażerskiego po zniesieniu zakazu lotów. W ruchu ogółem obsłużono 260 tysięcy podróżnych, to jest o 400 tysięcy mniej (-60,6%) w porównaniu z tym samym okresem ubiegłego roku.

Z siatki połączeń regularnych skorzystało 154 tysiące pasażerów, to jest wynik o 121 tysięcy gorszy (-44,1%) w porównaniu z sierpniem 2019 roku. W ruchu czarterowym linie lotnicze przewiozły z i do Pyrzowic 105 tysięcy osób, to jest o 278 tysięcy mniej (-72,5%) niż w sierpniu minionego roku.

Spadek liczby podróżnych przełożył się na mniejszą liczbą startów i lądowań. W sierpniu odnotowano 2 930 operacji, to jest o 1 977 mniej (-40,3%) w porównaniu z tym samym miesiącem ubiegłego roku. Od stycznia do sierpnia z siatki połączeń regularnych i czarterowych Katowice Airport skorzystało 1,08 miliona pasażerów, to jest o 2,26 miliona mniej (-67,6%) w porównaniu z tym samym okresem ubiegłego roku.

Sierpień był kolejnym bardzo trudnym miesiącem dla branży lotniczej.

Poziom ruchu odpowiadał zaledwie 40% tego z sierpnia ubiegłego roku. Największym wyzwaniem jest ogromna niestabilność rynku i ciągle zmieniające się restrykcje dotyczące możliwość wykonywania lotów, które z dnia na dzień są wprowadzane przez państwa znajdujące się między innymi w siatce połączeń Katowice Airport. Jest to ogromne utrudnienie dla pasażerów, linii lotniczych oraz biur podróży. Mamy nadzieję, że w najbliższym czasie Komisja Europejska narzuci państwom Unii Europejskich jeden, spójny system zarządzania ruchem lotniczym w czasach pandemii. Znacząco ułatwiłoby to funkcjonowanie branży w trakcie największego kryzysu w historii lotnictwa komunikacyjnego

– mówi Artur Tomasik, Prezes Zarządu Górnośląskiego Towarzystwa Lotniczego SA.

W Katowice Airport w lipcu i sierpniu obsłużono 425 tysiące podróżnych, w wakacje 2019 roku było ich ponad 1,3 miliona. Co roku, w lecie, siłą napędową ruchu pasażerskiego w Pyrzowicach były czartery realizowane na zlecenie biur podróży. W rekordowym lipcu i sierpniu minionego roku czarterami z i do Katowice Airport podróżowało w sumie 757 tysięcy osób. W trakcie tegorocznych wakacji w tym segmencie odnotowano 267 tysięcy podróżnych.

W siódmym i ósmym miesiącu bieżącego roku w ruchu czarterowym najchętniej podróżowaliśmy z Pyrzowic do Burgas, na tym kierunku odnotowaliśmy prawie 21,5 tysiąca pasażerów. Drugie i trzecie miejsce zajęły dwie greckie trasy. Heraklion z wynikiem 19,5 tysiąca podróżnych i Zakintos, na tym kierunku linie lotnicze przewiozły 18,8 tysiąca pasażerów. W pierwszej trójce nie znalazł się lider poprzednich sezonów, to jest turecka Antalya. W zeszłoroczne wakacje poleciało tam z Pyrzowic 128 tysięcy podróżnych, a w tym sezonie było ich niecałe 10 tysięcy. Warto jednak pamiętać, że loty do Turcji możliwe były dopiero od sierpnia

– mówi Artur Tomasik.

Jednocześnie dodaje, że:

W Pyrzowicach najpopularniejszym państwem w ruchu czarterowym w trakcie tegorocznych wakacji była Grecja z wynikiem 74 tysięcy podróżnych. Druga była Bułgaria. W przypadku tego państwa pomiędzy Katowice Airport a Warną i Burgas podróżowało 31 tysięcy osób. Na trzecim miejscu znalazła się Hiszpania. W lipcu i sierpniu na kierunkach hiszpańskich w ruchu czarterowym obsłużyliśmy 19,3 tysiące pasażerów. Oczywiście wszystkie te dane są zdecydowanie gorsze w porównaniu z wakacjami 2019 roku.

Katowice Airport należy do grona największych lotnisk regionalnych w Polsce. W 2019 roku z jego siatki połączeń skorzystało rekordowe 4,84 mln podróżnych. Lotnisko jest krajowym liderem w segmencie przewozów czarterowych i regionalnym w przewozach cargo. GTL SA przed pandemią koronawirusa prognozowało, że w 2020 roku linie lotnicze przewiozą z i do Pyrzowic rekordowe 5,5 mln podróżnych.

Bezprecedensowy kryzys branży lotniczej, wywołany pandemią, wymusił konieczność weryfikacji prognoz ruchu. Obecnie GTL SA spodziewa się, że w 2020 roku z siatki połączeń Katowice Airport skorzysta o ponad połowę mniej podróżnych niż w 2019 roku.

Czytaj także:

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj

Jak mija dzień? Sprawdź najważniejsze wiadomości z 21 marca 2023