Radio 90 logo

MUZYKA WYBRANA DLA CIEBIE • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

Siła, doświadczenie, technika. Za nami czwarta edycja Amatorskiego Turnieju w Armwrestlingu [FOTO]

Facebook Twitter

Wczoraj (26.09.) w sali sportowej przy Szkole Podstawowej numer 1 w Marklowicach po raz czwarty odbył się Amatorski Turniej o Puchar Wójta Gminy Marklowice w Armwrestlingu. Przyjechali zawodnicy z całej Polski. Z naszego regionu byli sportowcy z Rybnika, Cieszyna, Kietrza i oczywiście Marklowic.

Dobrą formą i chęcią walki popisał się 21-letni Adrian Lach z Marklowic, reprezentant klubu Samson Marklowice:

Adrian Lach: Jestem zaskoczony, bo nie byłem jako tako w dobrej formie, a te zawody okazały się dla mnie rewelacyjne.

Radio 90: Twoja najtrudniejsza dzisiaj walka?

Adrian Lach: Myślę, że w kategorii open na lewą rękę. Byłem pewny, że przegram, ale jakoś utrzymałem i się udało, także jestem bardzo szczęśliwy.

Radio 90: Jakimi technikami?

Adrian Lach: W lewej ręce cały czas atakowałem na górę, a w prawej starałem się iść w hak.

Radio 90: Jak oceniasz siłę dzisiejszych zawodników, technikę, wysoki poziom?

Adrian Lach: Bardzo wysoki poziom, ciekawi zawodnicy różnie atakujący. Trzy lata już trenuję armwrestling także już trochę mam wiedzę o tym, jakie techniki stosować.

Radio 90: Wcześniej trenowałeś kulturystykę?

Adrian Lach: Kulturystyka, trójbój, kalistenika. Całe życie na sportowo.

Adrian Lach, zawodnik Samson Marklowice

Sporo pucharów z Marklowic pojechało także do Cieszyna, trzy razy na podium wchodził Marek Morawiec.

Marek Morawiec: Udało się, po dłuższej przerwie wróciłem trochę do siłowania, mam nadzieję, że dalej będę się rozwijał. Startowałem w swojej kategorii wagowej do 90 kg, tam na prawą rękę udało się pierwsze miejsce zdobyć, na lewą rękę drugie miejsce. Spróbowałem jeszcze w kategorii open i tam również pierwsze miejsce. Świetna organizacja, na pewno fajne nagrody, czego często jednak brakuje, bo to mało rozpowszechniony sport. Z wielu klubów ludzie przyjechali, więc można się sprawdzić z wieloma zawodnikami.

Radio 90: najtrudniejsza Twoja dzisiaj walka?

Marek Morawiec: Zdecydowanie na lewą rękę w finale, trochę ją nadszarpnąłem, co też odczuwam, no ale taki to jest sport.

Marek Morawiec, zawodnik z Cieszyna

W finałowej walce na lewą rękę Marek Morawiec zmierzył się z Adrianem Lachem. W kategorii open kobiet dwa razy na najwyższy stopień podium wchodziła Sonia Sokołowska z Rybnika.

Radio 90: Miałaś trudne zawodniczki do pokonania?

Sonia Sokołowska: Przeciętne, ale miały też swoją parę w ręku. Nie trenuje w ogóle, kiedyś trenowałam pchnięcie kulą, ale od sześciu lat w sumie nic nie trenuje. Tata mnie namówił na te zawody i tak wyszło.

Radio 90: Może to jest początek czegoś większego?

Sonia Sokołowska: Możliwe, zobaczymy.

Radio 90: Jak oceniasz turniej?

Sonia Sokołowska: Bardzo fajne zawody, pierwszy raz jestem na takich zawodach. Wcześniej jeździłam też na rybnicki wyciśnij-przysiądź, tam też zdobywałam medale i puchary.

Radio 90: Jesteś kobietą z parą w rękach.

Sonia Sokołowska: Można tak powiedzieć (śmiech) .

Sonia Sokołowska, zawodniczka z Cieszyna

Na zawody do Marklowic przyjechała kibicować Maria Juroszek, multimedalistka w armwrestlingu kobiet. Z ostatnich zawodów Pucharu Świata przywiozła trzy złote medale. To nie koniec jej sukcesów w ostatnim czasie:

Maria Juroszek: Trzy złote medale mistrzostw Polski. Na Helu byłam na lokalnych mistrzostwach, tam zdobyłam srebro, tam nie było kategorii dla osób niepełnosprawnych, więc musiałam walczyć ze zdrowymi. Byłam w Międzychodzie, tam też walczyłam ze zdrowymi i zdobyłam złoto. W Niewierzu zdobyłam srebro, tam też nie było kategorii dla osób niepełnosprawnych, więc musiałam stawić czoło pełnosprawnym.

Radio 90: Wśród kobiet jest Pani w ścisłej czołówce na świecie.

Maria Juroszek: Tak, w rankingu jestem druga na świecie ze zdrowymi, bo to w seniorach się liczy, a że ja jestem osobą niepełnosprawną to mi trochę trudniej z nimi walczyć, ale jestem druga.

Maria Juroszek, multimedalista w armwrestlingu kobiet. Druga kobieta na świecie w światowym rankingu

Zawodowi siłacze z klubu Samson Marklowice także licznie przybyli na zawody, aby wesprzeć innych sportowców:

Barbara Surma: Za każdym razem, kiedy organizujemy zawody, staramy się być i wspierać siebie nawzajem i tworzyć tę całą atmosferę.

Adrian Surma:  Zawodnicy dopisali, przyjechali nawet gdzieś z Gdyni czy Gdańska, z całej Polski. Jest dobrze. Poziom jest wysoki, mimo że to amatorzy. Są ludzie, którzy nie ćwiczą jeszcze, a są też tacy, którzy parę lat już walczą.

Radio 90: Kiedy Wy startujecie?

Barbara Surma: Ciężko powiedzieć, o ile się coś odbędzie teraz, to na najbliższych mistrzostwach.

Adrian Surma: Czekamy na Puchar Polski, czekamy, czy się odbędzie, czy ktoś się podejmie organizacji, jeżeli ktoś się podejmie, to na pewno wystartujemy.

-mówili Barbara i Adrian Surmowie.

Barbara i Adrian Surmowie, Samson Marklowice

Barbara i Adrian Surmowie Brali udział w cyklu „Ludzie z Pasją” w Radiu 90″, ten wywiad do przeczytania jest w linku poniżej:

Z zawodów zadowolony był Arkadiusz Kwiatkowski, główny organizator:

Arkadiusz Kwiatkowski: Zawodnicy są teraz bardziej świadomi swoich możliwości, więcej ćwiczą w klubach, zresztą to widać po zawodnikach, którzy tu przyjechali, czyli ćwiczą już w klubach armwrestlingowych i to od razu się przykłada na stół. Już nie sama siła, a technika, precyzja, dynamika. Jest o co grać, jest o co walczyć. Myślę, że jakikolwiek sport- a armwrestling myślę, że takim sportem jest- jest takim fajnym uzupełnieniem naszego życia. Bardzo wielu ludzi, którzy myślą, że s dobrzy swoich sił powinni spróbować w klubach. Mamy parę klubów tutaj na Śląsku, m. in. nasz klub. Ważne jest, żeby każdy promował się na własny sposób, oczywiście to potem przynosi rezultaty. Trzeba się pokazywać na zwodach, eventach, festynach. To wszystko potem procentuje, ludzie to widzą. Ubolewam nad tym, że ten sport jest niestety sportem niszowym, ale poprzez takie działania jak nasz klub, mam nadzieję, że to się wszystko zmieni w tym kierunku, że ludzie się będą do klubów rozbijać drzwiami i oknami.

Arkadiusz Kwiatkowski, Samson Marklowice, organizator zawodów w armwrestlingu w Marklowicach

Na czwartym Amatorskim turnieju o Puchar Wójta Gminy Marklowice w Armwrestlingu był nasz reporter Przemek Niedźwiecki. Zobacz galerię zdjęć:

Zobacz film o klubie Samson Marklowice:

Czytaj także:

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj

Jak mija dzień? Sprawdź najważniejsze wiadomości z 6 grudnia 2022