Radio 90

Gramy od 25 lat • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

 

Siła, technika i głowa. W Marklowicach profesjonalnie siłują się na rękę [WIDEO]

Facebook Twitter

Siłowanie się na rękę. O tym rodzaju rywalizacji słyszał chyba każdy z nas i być może wielu próbowało. W profesjonalnym wydaniu jest to dyscyplina sportowa, rodzaj zapasów, gdzie dwóch znajdujących się naprzeciw siebie zawodników zwiera dłonie w uścisk i trzymając łokcie na płaskiej powierzchni, stara się przeciągnąć rękę przeciwnika w dół.

Nasz reporter Przemek Niedźwiecki odwiedził Marklowice, gdzie od 2014 roku działa klub sportowy Samson, w którym profesjonalnie siłują się na rękę.

Co może stanowić inspirację do rozpoczęcia trenowania tej dyscypliny sportu?

Jak większość armwrestlerów w Polsce i na świecie takim punktem zapalnym jest słynny film z Sylwestrem Stalone pt. „Na Szczycie”. W naszym sporcie to są ludzie, którzy gdzieś tam w szkole, gdzieś tam na przerwach w innych klubach, na siłowni, każdy chciał być silny na rękę i to się wzięło z tego, bo tak naprawdę to jest sport bardzo wymagający, jest to sport, który wymaga dużej samodyscypliny, bo na początku treningi są bardzo ciężkie, pod tym kątem, że bardzo ręce bolą, więc w tym sporcie, dużo się już u nas przewinęło, ale ci, którzy mieli zostać- zostali. To są już zawodnicy czołowi w Polsce. W tym sporcie mogą ćwiczyć wszyscy. Mogą ćwiczyć młode osoby, dorośli i seniorzy.  

Jak wygląda trening i co liczy się w tym sporcie?

Przede wszystkim jak w każdym sporcie musi być rozgrzewka. Trening to jest taka hybryda z kalenistyką, typową siłownią, ale tutaj mamy ruchy, ćwiczenia ukierunkowane pod kątem budowania dynamiki i siły i techniki w siłowaniu się na rękę. Skupiamy się przede wszystkim na palcach, na nadgarstku, na przedramieniu, na bicepsie, plecach, generalnie całe ciało pracuje. Tak naprawdę w armwrestlingu całe ciało pracuje podczas walki. Kiedyś uważano, że armwrestling to jest sama ręka- to nie jest ręka, to jest całe ciało. Oczywiście nie mówiąc już o aspekcie psychicznym. Są zawodnicy, którzy są świetnymi zawodnikami, a nie potrafią tej siły wyeksponować podczas startu- przegrywają. W tym sporcie ważna jest siła, dynamika, technika też jest bardzo ważna.    

Czy to prawda, że większe znaczenie od siły odgrywa technika?

W siłowaniu się na rękę jest ponad 50 technik. Mamy takie dwie ogólne techniki w siłowaniu się na rękę: „top roll”, czyli na górę i technika „hak”. Z tych technik powstają hybrydy. W klubie, jak ćwiczę z zawodnikami, dobieram sobie tak sparing partnerów, żeby oni imitowali tak przeciwnika, z którym będę walczył na zawodach. To jest bardzo ważne.

Radio 90: Masa a siła, czy to idzie w parze?

Arkadiusz Kwiatkowski: I tak, i nie. Mamy przykłady w Polsce, że zawodnik w Polsce z kategorii 78 kg wygrał kategorię open z zawodnikami, którzy ważyli 130 kg. Oczywiście masa jest bardzo ważna i ona generuje siłę, ale nie do końca.

Klub Samson z Marklowic liczy ponad 30 zawodników. Od 2015 roku jest członkiem federacji Armwrestling Polska. Z ostatnich mistrzostw Polski przywiózł 21 medali. Warto dodać, że w klubie ćwiczą także kobiety, wicemistrzyni Polski w wadze 75 kg oraz mistrzyni świata Maria Juroszek z Cieszyna. Z założycielem klubu, sędzią i trenerem amrwrestlingu Arkadiuszem Kwiatkowskim rozmawiał Przemysław Niedźwiecki.

 

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj