Radio 90 logo

MUZYKA WYBRANA DLA CIEBIE • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

„Silesianka”. Szlak wież i platform widokowych po polskiej i czeskiej stronie będzie rozbudowywany

Facebook Twitter

W Wodzisławiu podsumowano projekt „Silesianka“, w ramach którego wyremontowano basztę w Wodzisławiu, ale powstały też wieże w Budišovie nad Budišovkou i Jeseníku nad Odrou.

fot. facebook.com/silesianka

23 w Czechach i 11 usytuowanych na terenie Polski. Wysokie i niskie, drewniane i betonowe, w mieście i na łonie natury.

Szlak wież i platform widokowych w Euroregionie Silesia składa się w sumie z 34 obiektów: nowowybudownych, jak i już istniejących.

– mówi liderka zespołu projektowego po polskiej stronie Daria Kardaczyńska.

Daria Kardaczyńska: To jest dopiero początek. Mamy sieciowanie, mamy obiekty, mamy stworzony pewien szlak, ale zarządzanie szlakiem, ludźmi, sieć współpracy i ta dalsza promocja,  to dopiero przed nami. Dlatego powstał kolejny projekt. Ten kończymy 30 września 2022, a 1 października rozpoczynamy następny, ale to jest znowu kilka kolejnych działań, które przygotowują nas do następnego. Cieszę się, że turystyka będzie wspierana w programach transgranicznych, że mamy duże szanse na dalszy rozwój tej naszej „Silesianki”. Odzywają się kolejne instytucje, miejsca i myślimy, że ten dalszy czas, który jest przed nami będzie intensywny, ale będzie naprawdę owocny.

Lider zespołu projektowego, Daria KardaczyńskaCzas utworzyć punkty z materiałami o szlaku wież i platform widokowych, szczególnie przy obiektach, które mogą stać się „bramami” Silesianki:

Daria Kardaczyńska: Znaczna część obiektów jest bezobsługowych. O każdej porze dnia i nocy można tam podjechać, a są na przykład bardzo pięknie oświetlone wieże w Pogrzebieniu czy Piotrowicach. Tam fizycznie nie ma ludzi, nie ma ulotek, są zlokalizowane w innych miejscach. Są jednak takie punkty jak Wodzisław, gdzie jest baszta z godzinami otwarcia. Jest tam wyznaczona osoba, która jest miłośnikiem historii, może przekazać informacje o całym szlaku, dać pakiet informacji i powiedzieć „Słuchaj, jesteś dzisiaj na baszcie w Wodzisławiu, ale to jest jeden z 34 obiektów. Tutaj masz mapę, możesz pojechać jeszcze w tyle miejsc”. Część turystów może przyjeżdża już wiedząc, ale na pewno znaczna część dopiero w tych konkretnych miejscach dowie się, że przyjechała na jeden z obiektów tak dużego szlaku.

Dyrektor Śląskiej Organizacji Turystycznej w Katowicach, Agnieszka Sikorska

O tym, jak ważne w promocji szlaku jest utworzenie punktów informacji turystycznej mówi Agnieszka Sikorska, dyrektor Śląskiej Organizacji Turystycznej w Katowicach:

Agnieszka Sikorska: Na tym szlaku są bardzo różne obiekty. Są to często obiekty bardzo znane, ale też położone na uboczu. Są to nie tylko same, specjalnie zbudowane wieże widokowe, ale też wieże w obiektach bardzo rozpoznawalnych i funkcjonujących od dawna. Te, do których turyści trafiają przez ich popularność na pewno posłużą jako takie punkty kotwiczne i do tego, żebyśmy się dowiedzieli o tych mniej znanych, o których istnieniu nie wiedzieliśmy albo mijaliśmy bezwiednie, nie wiedząc, że możemy na przykład wspiąć się i zobaczyć meandry Odry w Krzyżanowicach. To jest bardzo atrakcyjny produkt turystyczny, który na pewno wzbogaci u nas Krainę Górnej Odry.

Konsul Generalna RP w Ostrawie, Izabella Wołłejko

Szlak „Silesianka” jest wspólnym, polsko-czeskim, projektem.

To pokazuje, że chcemy współpracować

-podkreśla Izabella Wołłejko – Chwastowicz, Konsul Generalna RP w Ostrawie. Jednak badania pokazują, że o ile Polacy chętnie wyjeżdżają do Czech w celach turystycznych, to w drugą stronę jest nieco gorzej:

Izabella Wołłejko: Są otwarci. Pandemia koronawirusa pokazała, że jednak krótsze odległości, destynacje są bardziej bezpieczne. Myślę, że jedyne co można by uzupełnić to przewodniki w języku czeskim. Konsulat generalny dba o to, żeby przewodniki w języku polskim znalazły się w większych atrakcjach turystycznych w kraju morawsko-śląskim. Nie tylko w Ostrawie, ale i w innych miastach, które są często odwiedzane przez Polaków. Pomimo, że te języki są podobne, to gdy zamawia się jedzenie, chciałoby się mieć pewność, że się dostanie to co się chciało.

Czeskiego turystę na szlak wież i platform widokowych „Silesianka” może przyciągnąć propozycja, by zwiedzać go całymi rodzinami. Są specjalne książeczki turysty z możliwością zbierania pieczątek w poszczególnych punktach, są gadżety, są wreszcie kolejne gminy, które chciałby do szlaku dołączyć.

Zobacz także:

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj

Jak mija dzień? Sprawdź najważniejsze wiadomości z 28 marca 2024