Radio 90 logo

Gramy od 25 lat • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

Godzina 7.00, 8.00, a może popołudnie? Na którą chodzicie do szkoły?

Facebook Twitter

Na którą do szkoły ? W Radio 90 sprawdzamy, kiedy zaczynają się i kończą lekcje. Czy podwójny rocznik szturmujący szkoły, faktycznie je sparaliżował ?

W Jastrzębiu-Zdroju sytuacja jest podobna jak w latach poprzednich. Są jednak placówki, w których lekcje zaczynają się o 7-rano – przyznaje Andrzej Pawłowski naczelnik wydziału edukacji:

Późniejsze pory nie, wcześniejsze pory rozpoczęcia zajęć to faktycznie się zdarza. Chociaż to nie jest nic nadzwyczajnego, bo takie sytuacje w naszych szkołach były. Docierają pojedyncze sygnały, na razie od rodziców, dyrektorzy nie zgłaszają większego problemu. Natomiast pojedyncze rodzice zgłaszają, takie telefony są do wydziału, że zajęcia kończą się po 16:00 czy około 17:00. Są też sytuacje czy pomysły rozwiązania, żeby część zajęć rozpoczynała się na przykład na godzinę 7.10, żeby rozwiązać problem zbyt późnego kończenia lekcji.

W Żorach, mimo szturmu podwójnego rocznika, wszyscy uczniowie kończą lekcje podobnie jak w latach poprzednich – mówi Adrian Lubszczyk z żorskiego Urzędu Miasta:

Większość zajęć kończy się w godzinach popołudniowych, tak jak to było w poprzednim roku. To jest godzina 16, 17 to maksymalne godziny, kiedy kończą się te lekcje. To są naprawdę godziny zbliżone, jak wyglądało to wzeszłym roku.

Wydaje się, że najgorsza sytuacja jest w Rybniku, gdzie w Zespole Szkół Technicznych lekcje kończą się przed 19.00 – nie ukrywa Agnieszka Skupień rzecznik Urzędu Miasta w Rybniku:

Największy kłopot mamy w szkołach technicznych, gdzie mamy braki kadrowe związane z nauczycielami zawodu. To powoduje, że są lekcje znacznie wydłużone. W Zespole Szkół Technicznych uczniowie kończą najpóźniej o godzinie 18.50. To późna pora, zaczynają w południe. W liceach to pory standardowe, nie zdarzają się takie sytuacje. W szkołach technicznych w związku z brakami kadrowymi dotyczącymi nauczycieli zawodu, niestety jest taka sytuacja.

Podobne problemy związane z brakiem nauczycieli zawodu przeżywają Centra Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego. Tak jest w raciborskim powiecie oraz w wodzisławskim. Mówi Katarzyna Zolner Solowska ze starostwa powiatowego w Wodzisławiu Śląskim:

W okolicach godziny 18.00. nie ma większych przerw, okienek. Oczywiście są przypadki, że uczniowie przyjeżdżają na godzinę 12, czy 13 do szkoły. Ale tych zajęć jest około 6 godzin lekcyjnych, więc w miarę bezpiecznie są w stanie wrócić do domu.
Radio90: W których szkołach lekcje zaczynają się najpóźniej?
Na ten moment jest to Powiatowe Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego, ale nadmienię fakt, że w tej szkole zawsze uczyliśmy się od rana do wieczora.

W powiecie cieszyńskim lekcje maksymalnie do 16.00j – mówi wicestarosta Janina Żagan:

A jak wyglądają wasze plany lekcji ? Czekamy na wasze zdjęcia.

Wokół Ciebie dzieją się rzeczy ważne lub zabawne? Nakręciłeś ciekawy film, zrobiłeś dobre zdjęcie?
Interesuje nas wszystko, co interesuje Ciebie i co dla Ciebie jest ważne. Napisz do nas TUTAJ!

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj

Jak mija dzień? Sprawdź najważniejsze wiadomości z 26 lutego 2021