Radio 90 logo

MUZYKA WYBRANA DLA CIEBIE • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

Skąd pochodzi trujący pellet? Firma zarejestrowana we Wrocławiu, ale sprawdzany jest jeden ze składów w regionie

Facebook Twitter

Trujący pellet w minioną sobotę (10.09.) postawił na nogi służby ratownicze w Lubomi. Przypomnijmy, nad ranem zaczął się wydobywać odór i dym z piwnic tamtejszego Gminnego Ośrodka Kultury. Początkowo podejrzewano, że to gaz. Jak się jednak okazało, przyczyną był składowany tam pellet, wyprodukowany z odpadów powęglowych.

Po ostatnich opadach deszczu woda dostała się do piwnic ośrodka, to spowodowało, że zakupiony opał wszedł w reakcję chemiczną z wodą. W efekcie – jak ustalili strażacy  – ulatniał się amoniak, siarkowodór i tlenek węgla.

Pellet w zamkniętym kontenerze został przetransportowany w ustronne miejsce. Teraz jednak trzeba się dowiedzieć, skąd pochodził i ile jeszcze osób go kupiło.

Z Małgorzatą Koniarską oficer prasową wodzisławskiej policji rozmawiał Arkadiusz Żabka:

Małgorzata Koniarska: Na chwilę obecną mamy fakturę VAT wystawioną przez firmę z siedzibą we Wrocławiu. Jest to faktura na kwotę 8,917 zł na zakup 5 ton pelletu. Ustalamy jednak pierwotne pochodzenie tego pelletu oraz podmiotu, który faktycznie dostarczył ten pellet.

Radio 90: Tych składów jest wiele do sprawdzenia?

Małgorzata Koniarska: Na chwilę obecną sprawdzamy jeden skład, trwają tam czynności. To jest skład w naszym regionie.

Wodzisławska policja ustaliła, że oprócz Gminnego Ośrodka Kultury w Lubomi podejrzany pellet kupiło 7 osób z terenu gminy. Mieszkańcy mają teraz bacznie obserwować, czy nie dzieje się nic podejrzanego:

Małgorzata Koniarska: Do tej pory mamy ustalonych 7 odbiorców. Są to trzy podmioty oraz cztery osoby prywatne. Część z tych osób została już przez nas przesłuchana, to są osoby z terenu giny Lubomia.

Radio 90: Czy ten pellet pozostanie w piwnicach u mieszkańców, czy też zostanie zabrany?

Małgorzata Koniarska: W pozostałych miejscach czynnoci wykonywali strażacy. Nie mamy sygnałów, żeby były jakieś niepokojące ustalenia przez straż pożarną. Odbiorcy w pozostałych miejscach dostali odpowiednie wytyczne od strażaków, co mają zrobić na wypadek niepokojących sygnałów. Wiedzą jak się mają zachować i wiedzą, że mają powiadomić odpowiednie służby.

Kluczowa dla sprawy, jak mówi aspirant Koniarska, będzie opinia biegłego z zakresu ochrony środowiska i chemii odpadów z Sądu Okręgowego w Katowicach. Ta może być gotowa dopiero za miesiąc. Niewykluczone, że trującego pelletu może być więcej.

Czytaj także:

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj