Radio 90 logo

MUZYKA WYBRANA DLA CIEBIE • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

Skąd wzięła się tradycja święta Trzech Króli? Trochę o chrześcijańskiej historii

Facebook Twitter

Dziś (6.01.) obchodzone jest święto Objawienia Pańskiego znane powszechnie jako Trzech Króli. Jest to jedna z najstarszych uroczystości chrześcijańskich, celebrowana nawet wcześniej niż Boże Narodzenie. W Polsce ma wielowiekową tradycję.

fot. pixabay.com

Jedenaście lat temu, pierwszy raz po półwiecznej przerwie, święto obchodzone było jako dzień wolny od pracy. Tradycja chrześcijańska głosi, że tego dnia trzech mędrców wyruszyło w drogę za poświatą Gwiazdy Betlejemskiej do miejsca narodzin Jezusa Chrystusa by przekazać mu dary. Na pamiątkę tego w kościołach święci się kadzidło i kredę. Wierni zabierają je do domów, a na drzwiach domów wypisują litery K+M+B (od wykształconych w średniowiecznej liturgii imion trzech władców: Kacper, Melchior, Baltazar) albo C+M+B (łac. Christus Mansionem Benedicat, czyli „Chryste błogosław temu domowi”) i aktualny rok.

Od 2009r. na ulicach setek miejscowości w Polsce przechodzą Orszaki Trzech Króli

To jasełka, w trakcie których zmierzający pokłonić się nowonarodzonemu Jezusowi biblijni władcy rozdają dzieciom cukierki i uczestnicy wspólnie śpiewają kolędy. Kolędnicy otrzymują śpiewniki kolędowe i kolorowe papierowe korony. Zwyczaj ten rozpowszechnił się w innych państwach, ale polskie orszaki pozostają najliczniejsze na świecie. W 2018r. w Skoczowie prezydent Andrzej Duda zapoczątkował uczestnictwo w orszakach organizowanych w różnych miejscach Polski.

W II Rzeczypospolitej Dzień Trzech Króli obchodzony był jako święto i był jednocześnie dniem wolnym od pracy. Ten status utrzymał także po II wojnie światowej. Jeszcze w czasach stalinowskich nie odważono się zakwestionować silnie zakorzenionego w społeczeństwie święta – ustawa z 18 stycznia 1951 r. o dniach wolnych od pracy wymieniała imiennie święto Trzech Króli. W wymiarze państwowym zostało ono zniesione dopiero ustawą z 10 listopada 1960 r., uchwaloną w wyniku nacisków I sekretarza KC PZPR Władysława Gomułki.

Święto Trzech Króli odzyskało swój charakter w 2011r. w efekcie uchwalenia przez Sejm ustawy z 24 września 2010r. o zmianie ustawy – Kodeks pracy oraz niektórych innych ustaw. Zmiany poprzedziły cieszące się ogromnym poparciem społecznym obywatelskie inicjatywy ustawodawcze, których inicjatorem był Jerzy Kropiwnicki.

Źródło: sejm.gov.pl 

Czytaj także:

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj